Az sonra size aktaracağım haber biraz yorumlanarak sunulacaktır, Geekyapar’ın genelinde olduğu gibi. Fakat öncesinde, ComicBook.com’dan gördüğümüz şu IGN videosunu sizinle paylaşmak istiyorum. Ondan sonra da videonun içerisinde konuşulanları makul oranda Türkçe’ye çevirip, neler olduğununun açıklamasını geçeceğiz.

En sağda oturan şapkalı, Marvel’ın sinemadaki hükümdarlığının başında duran adam, Kevin Feige. Kendisine bir sonraki Marvel filmleriyle ilgili bir soru yöneltiliyor. Konu da tabii ki, Captain Marvel ve Black Panther örnekleriyle açılıyor, Feige de cevabını bu iki örnek üzerinden veriyor. Spikerin “bu karakterleri sinemaya koymayı düşününüz mü sorusuna” Feige önce “Duyurayım mı? Yok yok duyurmayacağım” diye bir şaka yapıyor, sonrasında da bu iki karakteri de sinemaya aktarma konusunda çalışmaların yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini söylüyor.

Sonrasında belirttiği şey ise çok kritik. Her ne kadar videonun sonunda “bizim bir planımız var, ve internette gördüğümüz fikirler; o fikirler çok değişken olduğu ve kamera arkasında nelerin olduğuna dair tam olmayan eksik bilgilerle yapıldığı için bu planı değiştirmeyecek” dese de, Feige insanların kendisine Black Panther ve Captain Marvel filmlerini “Iron Man 4’ten, Avengers 3’ten” fazla sorduğunu söylüyor. Bu bağlamda da her ne kadar insanların dediklerini kendi dediklerinden öne koymasalar da, bu seferkinin bir “temel” oluşturabileceğini kaydediyor Feige.

Bizim yorumumuz ise şu: Bizce Marvel, gerçekten kurumsal olarak ekmeğini “yeni şeyler” üzerinden yediğini fark etti. Büyük süper kahramanlarının hepsi Sony ve Fox’ta olduğundan, çok da tanınmayan Iron Man ile yola başlayan Marvel; Thor, Captain America ve Guardians of the Galaxy’nin başarısıyla zaten ana akıma henüz yüzde yüz sıçramamış kahramanlarının sinemada tutabileceğini fark etmiş, Ant-Man ve Doctor Strange’e giden yolu açmıştı.

Şimdi de bu “yeni şeyler” konseptinin aynı zamanda çizgi roman ve yan sanayisi endüstrilerin çok yapmadığı şeyleri de kapsadığını fark ediyorlar. İnsanlar pasif de olsa ırkçı, seksist ve genel olarak statükoda değişiklik yapma niyeti olmayan şeylerden o kadar bezdi ki, birazcık da olsa çeşitlilik yaratma kararını alan yaratıcıları bağırlarına basıyorlar. Hiçbir şey olmasa da, bu tip hamleler artık direkt olarak internette manşet oluyorlar. Marvel bunu çizgi romanlarında gay Spider-Man, siyahi Captain America ve kadın Thor hamlelerinden fark etmişti.

Feige’nin beyanlarına bakılacak olursa, Marvel’ın sinema kanadı da aynısını Black Panther ve Captain Marvel ile yaşayabileceğini fark ediyor.

Bu kuşkusuz iyi bir haber. Bakalım resmi duyuru -gelecekse tabii- ne zaman karşımıza çıkacak? Var mı tahmini olan?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.