MCU’nun ilk on yılını nihayete erdiren Infinity War ve Endgame geldi geçti ama bizim konuşacaklarımız henüz bitmedi. Geçtiğimiz günlerde Avatar’ı geçerek dünyanın en fazla hasılat yapan filmi olması bir yana, filmin senaristlerinin Comic-Con’da yaptığı açıklamalar gösteriyor ki, uzun bir müddet daha bu iki filmi konuşacağız. Christopher Markus ve Stephen McFeely, akıllarında bize gösterdiklerinden çok farklı filmler olduğunu açıkladılar. Biz de bugün sizlere bu iki filmden çıkarılan fikirlerden altı tanesini paylaşıp yorumlayacağız.

Thanos’un Sihirli Yolculuğu ve Living Tribunal

The-Living-Tribunal-Copy

İlk filmin en kritik anlarının merkezinde olan Doctor Strange, görünüşe bakılırsa çok daha büyük bir rolü kıl payı kaçırmış. Söylenenlere göre Doctor Strange’in Thanos ile yaptığı kavgada Thanos’un astral bedenini fiziksel bedeninden çıkartması düşünülmüş ve kendisine Ancient One’ın yaptığı gibi Thanos’u sihirli bir yolculuğa çıkartması planlanmış.

Senaristlerin ilk planlarına göre Thanos, uçuşu sırasında hayatı boyunca yaptığı bütün suçlar ile karşı karşıya geliyor ve doğal olarak Marvel’ın evrenler arasındaki dengeyi koruyan üç yüzlü kozmik varlığı Living Tribunal’in karşısında buluyor kendini. Living Tribunal’ın kendisini suçlu bulduğu anda Thanos bütün bunların bir aldatmaca olduğunu anlıyor ve tekrar savaş meydanına dönüyor.

Living Tribunal sahnesinin çıkarılmasını “Eğer böyle bir adam varsa Thanos neden gerçek bir problem olsun?” diye açıklayan Markus ayrıca “Çok hızlı tempoya sahip bir savaşın ortasında LSD triplerini andıran bir yolculuğun olmasını istemedik” sözlerini ekliyor. Her ne kadar Markus’un söylediklerine katılsam da içimdeki küçük fanboyu tutamıyorum. Kenarından köşesinden bir Living Tribunal görsek vallahi heyecandan ölürdüm sanırım.

Thor’un Gerçek Macerası

Thor

Thor’un Infinity War filmindeki yolculuğu ve Wakanda savaşına girişi, şimdiye kadar gördüğümüz en iyi yansımasıydı, kimsenin buna bir itirazı yoktur sanıyorum. Yine de senaristlerin açıklamalarına bakılırsa Thor’un ilk düşünülen yolculuğu, izlediklerimizden tamamen farklıymış. Görünen o ki ilk yapılan planlarda Thor, Viking mitolojisine daha uygun olarak dev bir yılan ile savaşıyormuş.

Bu görevi Thor’un karakteriyle bir türlü bağdaştıramayan yazarlar, son olarak bizim izlediğimiz versiyonuyla Stormbreaker’ı yaratma görevini vermişler karakterimize. Bana soracak olursanız sırf mitolojiye göz kırpacağım diye böyle yersiz bir macera yerine Infinity War’da gördüğümüz hali çok daha iyi.

Ama gelin görün ki Endgame’de izlediğimiz Fortnite oynayan göbekli Thor yerine, başarısızlığın verdiği üzüntüyle kendini intihar görevlerine adamış ve kocaman bir yılanla savaşırken bulunan bir Thor’a da hayır demezdim yani. Keşke bu fikri komple rafa kaldırmasaymışsınız da ikinci filmde göstermek üzere erteleseymişsiniz be Marvel.

Profesör Hulk’un Doğuşu

2829c32986

Infinity War’da Thanos’dan yediği dayak üzerine dışarı çıkmayı reddeden Hulk’ı, ikinci filmde birden bire Bruce Banner ile barışmış ve Profesör Hulk’a dönüşmüş halde görmüştük. Senaristlerin söylediklerine göre Infinity War filminde Hulk ve Bruce Banner’ın içlerindeki savaşı sonlandırdıkları ve sonra da Black Dwarf ile dövüştükleri sekanslar düşünülmüş ve çekilmiş.

Senaristlere göre bu sahneler de aynı Doctor Strange’in sahnesi gibi filmin tonuna uymadığı için çıkarılmış. Halihazırda Endgame’deki restoran sahnesini çeken ekip, filmde bir zıtlık olmaması için çektikleri sahneleri filmden çıkarmışlar. Hulk’ın yaşadığı bu değişimi de Infinity War ve Endgame arasındaki beş yıllık zaman dilimine bağlayarak çözüme kavuşturmuşlar.

Şimdi Infinity War dolu dolu ve tek saniyesi boşa geçmeyen bir film olmasaydı bu kararı da eleştirirdim. Profesör Hulk’ın doğuşunu izlemek, “beş yıllık arada barışmışlar” gibi bir senaryo tembelliğinden çok daha iyi olurdu ama işte dediğim gibi bunu Infinity War’a sıkıştırmak ne kadar mümkün olurdu bilemiyorum.

Captain America ve Red Skull’ın Yeniden Buluşması

maxresdefault

Bu sahne her ne kadar hiç yazılmamış olsa da yazarlar Captain America ve Red Skull’ın yeniden buluştuğu bir sahneyi düşündüklerini söylediler. Senaristlerin ilk düşüncelerine göre Captain America’nın, Sonsuzluk Taşları’nı yerlerine koyduğu sahneler olduğunu, bu sahnelerden bir tanesinde Ruh Taşı’nı yerine koymak için eski düşmanı Red Skull’la birlikte çalıştığını düşünmüşler.

Açıkçası böyle bir sahneye hayatımızda gerek var mıydı bilmiyorum. Bana soracak olursanız pek eksikliğini hissetmiyorum böyle bir sahnenin. Yine de Red Skull ve Captain America’nın birlikte çalıştıkları anları görmek ilginç olabilirdi tabi.

Thanos’un Geçmişteki Avengers’ı Öldürmesi

thanos-in-avengers-endgame

Şahsi olarak benim en çok etkilendiğim fikirlerden bir tanesi bu. Endgame çekilmeye başlamadan önce ortaya atılan bu fikre göre Thanos, Endgame’de gördüğümüz gibi direkt olarak günümüze gelmeyecek; önce New York’un Loki tarafından işgal edildiği zamana gidip sırf antrenman olsun diye geçmişteki Avengers’ı tek tek öldürecek ve daha sonra günümüze gelecekti.

Bakın arkadaşlar öyle bir şeyden bahsediyorum ki, Thanos geçmişteki Captain America’nın kafasını kesip günümüzdeki Cap’in ayaklarının önüne atacak ve “Sizi bir kere yendim bir daha yenebilirim” diyecekmiş. Böyle bir sahnenin yarattığı atmosferi hayal edebiliyor musunuz? Ben düşünürken bile titredim korkudan ya.

Tony Stark’ın Son Sözleri

end

Markus ve McFeely, Tony Stark’a ölmeden önce söyleyeceği çok şey yazdıklarını ama bir kişinin bu sözleri söylemek istemediğini açıkladılar. Bu kişi tabii ki MCU’yu on yıldan fazla süredir sırtında taşıyan adam Robert Downey Jr.’dan başkası değil. Senaristlere göre kısaca “Robert bunları söylemek istemedi”. Karakterin son sözlerini ta ilk filme gönderme yapmak ve bunun haricinde hiçbir şey söylememek üzere değiştirmek tamamen Robert’cığımızın fikriymiş.

Her ne kadar kendi emekleri boşa çıksa da senaristler daha sonra bunun film için daha iyi olduğunu söylüyorlar. Onlara göre on yıl boyunca sürekli konuşan Tony’nin son anlarını sessizce geçirmesi çok daha etkileyiciymiş. Sanırım biz de bu konuda hem Robert’a hem de senaristlere katılıyor ve iyi ki böyle olmuş diyoruz.

Şimdilerde internette dolaşan “Tony Stark’ın önünde diz çökme” sahnesini de bu listeye eklersek epey kabarık bir çıkartılmış sahneler listesi oluyor. Kim bilir, belki önümüzdeki günlerde senaristler, yönetmenler ve Kevin Feige’nin bu film hakkındaki konuşmalarından bahsettiğimiz sahnelere benzer, senaryodan ve filmden çıkartılan bir sürü şey daha öğreneceğiz, ne dersiniz?

Peki siz bu sahneler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce çıkartılmaları iyi mi olmuş yoksa içlerinde filmde olmasını istediğiniz sahneler var mı?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.