Çizgi roman geekleri, nasılsınız? Peki ya siz edebiyat geekleri? Siz de afiyettesinizdir inşallah. Bugün burada toplanma sebebimiz, ortak bir paylaşım alanımız olan ve İthaki’den çıkan Kara Panter Kimdir? kitabını konuşmak. Zira bunu okuduğumu sosyal medya hesabımda paylaştığımda sizlerden gelen “Kitap nasıl?”, “Çok kararsız kaldım, okumalı mıyım?”, “Beğendin mi?” gibisinden mesajları daha fazla göz ardı edemedim güzel geekler.

Bu Kitap Neyin Nesi?

black-panther-0

2005 yılında Reginald Hudlin ve John Romita Jr.’ın ortaklaşa çıkardığı çizgi roman olan Kara Panter Kimdir?’den, Jesse J. Holland’ın kalemiyle uyarlanmış. Wakanda’nın sahip olduğu vibranyum kaynaklarının tehlikeye girmesiyle yükselen olaylar, T’Challa’nın babası T’Chaka ile ilgili geçmişe dair bilgiler ve şahane Black Panther enstantaneleri ile dolu bir öykü.

Hikaye Ne Hakkında?

Kara-Panter-Film-Elestirisi

2005’te çıkmış olan bir çizgi romandan spoiler vermemek ne kadar mümkün olur hiç bilmiyorum gerçekten ama deneyeceğim.

Black Panther’in filmini izleyenler, 2005’teki çizgi romanı okumasa bile kitabın öyküsüne çok rahat hakim olacaktır diye düşünüyorum. Killmonger’la cebelleşen bir T’Challa’yı okumuyoruz belki ama Wakanda kültürü, Dora Milaje’ler, T’Challa’nın resmi işlerdeki tavrı, kraliyet ailesi ve dertleri derken bu öykü alıp götürüyor zaten.

Kısaca ise olay şu: Vakti zamanında T’Chaka’nın ölümüne sebep olmuş bir süikastçi olan Klaw’un, şimdiki Wakanda düzenine çomak sokmak istemesi ve her şeyin bunun etrafında gelişmesi. Malumunuz, Afrika kıtasını yağmalayan koloniler, tarihi bir gerçek. Buradaki Wakanda ve yağmacı Klaw da tam olarak bunu sembolize eden bir unsur zaten.

Çizgi Romanından Ne Farkı Var?

black_panther.0

Aslına bakarsanız, hiç. Çünkü birebir ve doğru şekilde cümlelere dökülmüş bir çizgi roman uyarlaması ile karşı karşıyayız.

Çizgi romanlarda alışık olduğumuz surat ifadeleri veya sahne betimlemeleri, çoğu zaman kitaplarda çok daha farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Bir panelde görsel olarak kolaylıkla anlatılabilen bir şey, kitaptaki satırlarda uzadıkça uzuyor ve olabildiğine edebileşmeye başlıyor mesela. Tabii itiraf edeyim, çizgi romanın üstüne kat çıkacak kadar ayrı ve ağdalı bir dile sahip değil kitap. Hatta aksine, her yaştan insanın anlayabileceği kadar rahat ve akıcı bir yazım stiline sahip. Zaten o sebeple de çizgi romandan hiçbir şey eksilmeden doğru bir uyarlama biçimi olduğunu kanıtlıyor bizlere.

Grafik Romanı Varken Neden Kitap Olmuş?

uploads%2Fcard%2Fimage%2F718033%2F63f3dc6a-5c5e-4ded-af53-c273adbbd825.jpg%2F950x534__filters%3Aquality%2880%29

Valla neden böyle bir uyarlama yoluna gidildi bilmiyorum ama gayet yerinde ve tercih edilebilir bir karar olduğuna eminim. Zira her şeyin uyarlaması yapılan günümüzde bir de çizgi romanın, bildiğimiz haldeki kitap satırlarına nasıl dönüşeceği sorusu da böylelikle cevaplanmış oluyor gördüğüm kadarıyla. Biraz da kendi hayal gücünüzü çalıştırmak ve olayları kafanızda dilediğiniz gibi görselleştirmek isterseniz, gayet de ideal bir tercih olacaktır.

Kararsız Kaldım, Okuyayım Mı Yani?

Rise-of-the-Black-Panther-Comic-Cover-Art

Okuyun. Net. Ha, belki okuma listenizin en tepesine yerleştirmenizi gerektirecek kadar bomba bir kitap değil, ancak tek oturuşta bitirebileceğiniz derecede akıcı ve rahat diliyle sizi tatmin edecek bir kitap. Filmine benzeyen hikayesi, T’Challa’nın başka türden bir orijini ve onca artistik hareketin bir de cümlelerde vuku buluşunu deneyimlemek için kaçmaz fırsat diyebilirim.

Ucuza Alabileceğim Bir Yer Var Mı?

Temmuz’un sonuna kadar 30 TL yerine 18 TL’ye alabilmeniz için İthaki’nin şu an Kitapyurdu.com’da çok güzel bir indirimi var. Almak için bir sonraki indirimi beklemek istemezseniz, hemen kapın bir tane.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.