Başlamadan önce bir şeyin ayrımını net bir biçimde yapmakta fayda var. Ergen dizisi olmak kötü bir şey değil. Hakeza bir aile dizisi olmak da kötü değil. Görsel bir anlatıda kalite, hedeflenen demografik ile nesnel herhangi bir bağlantı içermiyor. İsterseniz kadınlara odaklayın hikayeyi, isterseniz yetmiş beş yaşındaki amcalara: İyiyse iyidir. Kötüyse kötüdür. Bunun en iyi örneği 13 Reasons Why. Dizi ergen dizisi. Ekseriyetle ergenleri hedef aldığı belli. Apaçık ergenleri konu ediyor. Ama iyi yani. Ne yapacaksın?

Bu yüzden şu an, oturduğum yerden Cloak & Dagger kötü olacak demiyorum. Her ne kadar yayınlandığı kanal Disney’nin CW’ya cevap verme çabası olarak kurulmuş olsa da, her ne kadar kadro neredeyse harfiyen bir CW dizisi havası yaratmaya çalışıldığını bize açık etse de; her şeyden önce bedava yayınlanacak bir diziye “muhtemelen kötü olacak” demenin bir anlamı yok. Ancak, şu fragman bize gösterdi ki dizi dibinden, sapına kadar ergen olacak.

https://youtu.be/YZFc3FzK344

Bu çok iyi. Çok okey. Yalnız bir ergen dizisi yapacaklarsa akıllarında tutmaları gereken birkaç şey var. Öncelikle, bir insanın ergen olması gerizekalı olduğunu değil, olgun olmadığını gösteriyor. Ergen bir insanın IQ’su falan düşük değil, sadece yeterince şey tecrübe etmediği için bazı şeyleri doğru damıtamıyor, bazı şeyleri de gereğinden fazla büyütüyor. Bir ergen dizisinin, bunları konu alarak ergen dizisi olması gerekiyor bana soracak olursanız.

Ancak çoğu zaman, bu şekil bir yaklaşım yerine “normal dizilerdeki senaryo tutarlılığı, uzun soluklu anlatım, aşktan bahsetmeme özgürlüğü gibi bir takım şeyleri çıkartırsak da ergenler farkmaz” tipi bir prensiple iş yapılıyor. Bu yüzden de ergen geeklerimize layık görülen çoğu dizi ıslak kürdan gibi. Manasız, anlamsız, dünyaya kattığı vazifeden emin olamadığımız bir takım şeyler. Cloak & Dagger’ın bu mantıkla yapılmadığını bize ispat etmek için sağlam bir giriş yapması gerekiyor. Onu da 2018 başı gibi yapacak. Bakalım. Ümitli misiniz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.