Bir şarkının popüler bir dizi ya da filmde kullanılması, o şarkının ulaştığı kitlenin çapı için paha biçilemez bir şey. Elbette bu aşağı yukarı her şarkı için geçerli, ancak o eserin şarkıyı kullandığı sahnenin ağırlığı yüksekse ulaşılan kitle de doğru orantılı olarak genişlemekte. Fight Club Pixies‘in muhteşem Where Is My Mind?‘ını filmin başka herhangi bir yerinde kullanmış olsa, bu kadar süre sonra hâlâ insanların çalma listelerinde yer eder miydi mesela? Zor.

Bu yüzden “X şarkısı, Y filminde kullanıldıktan sonra tekrar listelere girdi” gibi bir beyanda bulunurken aslında en az şarkı kadar, şarkıyı tam gediğine koyan aklı da övüyoruz ister istemez. Marvel da işte maşallah, bu alanda çok uzun süredir karavana sıkmıyor. Guardians of the Galaxy‘nin Hooked on a Feeling‘in dinlenmelerini %500 arttırması, Civil War sonrası Left Hand Free‘nin kaydedilenlere yazılması ve  bebe Groot’un dansıyla Mr. Blue Sky‘ın üç kat coşmasının ardından bu sefer de bir başka amme hizmetiyle karşımızdalar: Immigrant Song.

thor-ragnarok

InVerse’in haberine göre Thor: Ragnarok‘ta kullanılan unutulmaz Led Zeppelin şarkısı Immigrant Song, buradaki kullanımıyla birlikte tekrar dinlemelerde patlama yaşadı. Spotify’ın paylaştığı rakamlara göre 3 Kasım’taki gala gününden bu yana Immigrant Song’un dünya çapındaki dinlemelerinde %189‘luk bir artış söz konusu. Üstelik bu sadece streaming ortamlarına özgü de değil. InVerse aynı yazıda şarkının iTunes’un en çok satanlar listesinde 36. sırada olduğunu da not düşmüş. Ki anımsatalım, 1970 tarihli bir şarkıdan söz ediyoruz burada. Tekrar 36’yı görmüş olması bu sebepten ekstra enteresan.

Bunu dışarıdan takip etmesi ise biraz başka sebeplerden keyifli. Bu tip kullanımlar sanki şarkının kimliğini, hüviyetini değiştiriyorlar bir noktada. Şarkının filmde çalmaya başladığı noktada izleyicide uyanan his, şarkıyla özdeşleşiyor ve bu özdeşleştirilen durum filmi izleyen herkesçe paylaşılıyor. Ortaya Immigrant Song‘u mitolojik kurgu dövüşlerle anacak bir nesil çıkıyor yani. Bu da spesifik örneğimiz özelinde iyice hayranlık uyandırıcı bir durum, çünkü Immigrant Song‘un bundan önce başka cuk kullanımları ve dolayısıyla başka kimlikleri de vardı. Mühür, damga eserler böyle böyle yüzyılları aşıyorlar işte. Anlar ve anılarla bütünleşip başkalaşım geçiriyorlar, yeni insanlara başka şeyler ifade etmeye başlıyorlar. Bir yandan da insanları birbirlerine bağlıyorlar, çünkü iki farklı kitle arasında bir köprü oluşmuş oluyor artık.

Hayır bir de, şarkı hakikaten hâlâ müthiş biliyor musunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.