Brett Ratner kötü bir sinemacı. Rush Hour 3, X-Men: The Last Stand, Hercules gibi kötü filmler yaptı. Çok iyi hikaye anlatamıyor, derinlikli bir eseri yok, işin ruhuna çok önem vermiyor. Sinema dünyasının Nickelback’i olduğuna dair yaygın ve kısmen de olsa haklı bir kanı var. Hollywood içerisinde çok sık gördüğümüz yukarıya doğru başarısız olmuş isimlerden biri yani kendisi. Ama bugün haberimize konu olmasının sebebi kurumsal kimliği dahilinde yapıp ettikleri.

Hollywood’un güçlü erkekleri hakkında çıkan taciz, tecavüz ve cinsellik içeren uygunsuz davranışlar silsilesinde Brett Ratner’ın da yeri vardı. Yine Geekyapar’ın haddi olmayan sularda yüzdüğümüzden, iddiaların detaylarına girmenin pek lüzumu yok; ancak merak edenler için Los Angeles Times’ın aydınlatıcı orijinal makalesi şurada duruyor. Bizim üzerine konuşabileceğimiz kısmı ise Ratner’ın prodüksiyon şirketi RatPac-Dune Entertainment ile başlıyor. Spesifik olarak ise RatPac’in prodüksüyonunda yer aldığı bir film. Wonder Woman.

Wonder Woman İnceleme 1

Ratner’a dair bu iddiaların ortaya çıkmasıyla beraber, Warner Bros gelecek projelerde Ratner ile çalışmayı bırakacağını duyurmuştu aslında. Fakat ilk film öncesi yapılan anlaşma sebebiyle RatPac-Dune hâlâ Wonder Woman 2‘nin elde ettiği gelirin bir kısmında hak iddia edebiliyor, en azından görünen bu şekilde. Gal Gadot da tam bu noktaya kıpkırmızı bir çizgi çekmiş. Yakın zamanda ithamların açığa çıkmasıyla Ratner’a verilecek bir ödül töreninden müsaadesini isteyen İsrailli aktris, dedikodulara göre ultimatomu koymuş: Ya Ratner’ın ilişiğini kesin, ya da yeni Wonder Woman bulun.

Bu gerçekten çok takdire şayan bir hareket. Sansasyon peşinde koşmadan, aksiyon ve çözüm odaklı, efektif ve akıllıca bir ultimatom. Çok basit. Ahlaki olarak çok doğru. Üstelik Wonder Woman’a da yakışıyor, yaraşıyor. Filmin finanssal başarısı bir süredir süregelen feminist harekete cuk diye oturmuş, genel olarak kadın-odaklı hikaye de cinsiyet gözetmeksizin çoğunluka beğenilmişti. Hep filmin bir kadın-hikaye anlatıcılığı konusunda bir milat olduğu söyleniyordu, hayatın sanata benzemesi bu bakımdan çok hoş oldu. E elbette bu arada Warner’ın ultimatoma nasıl cevap vereceğini sorgulamıyoruz bile, değil mi? Brett Ratner mı yoksa Gal Gadot mu bu iddialar ortaya çıkmadan önce de zor bir seçim değildi…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.