Marvel Cinematic Universe dahilinde çıkan işlerde uzun zamandır kimseyi tatmin etmeyen bir şey vardı: Kimseye gerçekçi gelmeyen görsel efektler. Ufak bir kar topu büyüdü, eleştiriler çoğaldı ve sonunda stüdyodan bir hamle geldi. Görsel efektlerden sorumlu kişi olan Victoria Alonso kovuldu.

Yapımcılığını üstlendiği; Argentina, 1985 filmi, daha yeni geride bıraktığımız Akademi Ödülleri’nde; En İyi Uluslararası Film Oscar’ına aday olan Alonso, kırmızı halıda boy gösterip; “Sıkı çalışıyoruz, buradayız ve bir yere gitmiyoruz.” demişti. O günün bir hafta sonrasında, bizzat Disney başkanlarından Alan Bergman tarafından kovuldu. 2006’dan beri Disney dâhilinde çalışan Victoria Alonso, Marvel filmlerinin ve dizilerinin prodüksiyon, post-prodüksiyon, VFX ve animasyon müdürü olarak görev yapıyordu.

She-Hulk ve MODOK

Marvel filmleri ve dizilerinin ekrandaki hacmi arttıkça hataları daha göze batar hale geldi. Bütçe meseleleri yüzünden; Black Widow, She-Hulk, Ant Man 3 derken insanlar ekrana baktıklarında sadece bir duvarın önünde nereye baktığını bile bilmeden rol kesen oyuncuları görmeye başladılar. Koskoca Disney firmasının bünyesinde olan koskoca Marvel Cinematic Universe’ün, hayran yapımı gibi duran CGI’lara imza atması seyirciyi çıldırtmaya yetmezdi. Bu, bir yere kadar telafi edilebilirdi. Telafi edilemeyecek bir şey vardı ki o da şirketin, görsel efekt sanatçılarını düşük ücretlerle, çok yakın teslim tarihlerine iş yetiştirmeye zorlamasıydı. Kimse vakit bulup şikayetini dile getiremiyordu ve “sorun çıkaranlar”, kara listeye alınıyordu. Bunun ayyuka çıkması She-Hulk dizisiyle beraber oldu ama bu zamana kadar bu konuda bir adım atılmadı.

Bu kararla birlikte görsel efekt çalışanlarının üzerindeki baskı azalır mı veya daha gerçekçi gözüken CGI’lar izler miyiz, bilemiyoruz. Hatta olayların tüm sorumlusu Alonso muydu, tam olarak onu bile bilmiyoruz. Yine de bazı eleştirilerin artık yerine ulaştığını ve ekrana gelen görüntülerin arka planında bir şeylerin eskisi gibi olmayacağını biliyoruz. Dünden daha mutlu muyuz, şimdilik hayır. İyisi de kötüsü de olsa da hayranı olduğumuz şeylere her açıdan hayran kalabilmek istiyoruz. Buna çalışanlara olan davranışlar da dâhil.

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.