Sadece Hitchcock külliyatının değil, sinema tarihinin en iyi eserlerinden kabul edilen Vertigo filmi yeniden çekilecek. Deadline’ın haberine göre Paramount tarafından geliştirilmeye başlayan projenin senaristi; şimdilerde bir Star Wars filmi yazacak olan Steven Knight olacak ve başroldeki dedektif rolüne şimdilik en yakın isim Robert Downey Jr.

Alfred Hitchcock

Vertigo’nun sinema tarihine katkısı tartışılmaz. Sizin bizim olmasa da en sevdiğimiz yönetmenlerin en sevdiği filmlerden biri Vertigo. 1958 tarihli filmin konusu şöyle: Dedektif Scottie Ferguson (Patrick Stewart), çatıdan çatıya süren bir kovalamaca sonrasında travma sahibi olur ve işinden ayrılıp özel dedektif olarak mesleğe devam etmeye başlar. Eski dostu Gavin Elster’ın karısını takip etmek için tutulan Ferguson, davayı takip ederken; travmanın kişiliğinde bıraktığı etkilerle ve sürekli başını döndüren vertigo ataklarıyla yüzleşir. Teknik anlamda filmin en büyük özelliği; bugün hala vertigo efekti olarak andığımız dolly zoom’un ilk defa kullanılmış olması. Hikâyenin akışında da bambaşka bir güzellik var: Filmin ilk yarısında komplo çözme peşinde koşan dedektifin macerası işlenirken, ikinci yarıda takıntının ve sürekli komplo arayışında olmanın kişiyi sürüklediği yıkımı göstermesi.

Jaws filminden vertigo efekti sahnesi

Bundan ta 65 yıl önce çıkmış olsa da bu filmin tekrar başına geçmek büyük risk çünkü filmin, ilkinin üzerine toz kondurmayacak çok sayıda seveni var. Biz birkaç sebepten bu filme karşı umutluyuz. Bir kere filmin senaristi See ve Peaky Blinders dizilerinin yapımcısı olan ve Burnt, Pawn Sacrifise ve Locke gibi filmlerde de imzası olan Steven Knight. Bir yandan oyuncu seçimi için gözlerin Robert Downey Jr’a dikildiğini biliyoruz. Ayrıca Hitchcock Vakfı da filmin tekrar çekiminin ilk filmle aynı stüdyo olan Paramount’tan çıkacak olmasına memnun görünüyor.

Robert Downey Jr renkli kişiliğini, oynadığı karakterlere de yansıtıyor.

Robert Downey Jr ihtimali bizi özellikle heyecanlandırıyor çünkü kendisi her zaman içinde olduğu işe renk veren, eseri yukarı taşıyan bir isim. Avengers: Endgame’de Iron Man’in vedasından beri ağız tadıyla bir filmini izleyemediğimiz Downey’nin, Dolittle filmi kimseye bekleneni veremedi. Onu, ne zaman geleceği belirsiz bir Sherlock Holmes 3 filmi, bu sene vizyona girecek Nolan filmi Oppenheimer ve Oldboy filminin yönetmeni Park Chan-Wook’un başında olduğu bir HBO ve A24 ortak yapımı dizisi olan The Sympathizer başrolü ile bekliyoruz. Vertigo da bu listeye eklenirse yerimizden kalkıp koşmaya başlayacağız.

Filmin çıkışına kadar önümüzde uzun bir zaman var gibi duruyor. Kasvetli Hitchcock havasıyla yeniden vurucu bir film yapmak bizce mümkün. Siz bu yeniden yapım hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Robert Downey Jr yeniden ve bu sefer bambaşka bir dedektif olur mu?

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.