Okurlarımızdan Enki Bircan, geçenki Jessica Jones fragmanı haberimizin altına yaptığı bir yorumda Brian Michael Bendis’ten böyle bahsetmişti. “Marvel için geleceğin Stan Lee’si” demişti Enki. Biz bu tanıma harfiyen katılıyorum. Brian Michael Bendis, Marvel markası için 60’larda Stan Lee ne yaptıysa, benzerini 90’lar ve 2000’li yıllarda yaptı. Yapmaya da devam ediyor. Kendisi an itibariyle Marvel’ın en temel, en mimar yaratıcılarından biri, ve müsaadeniz varsa, kendisinin şu on işini överek biraz onore etmek istiyoruz. Buyurun!

 

10. Alias

01 Alias

Listemize en sıcak gündem maddesiyle, bizlere Jessica Jones‘u bahşeden Alias ile başlayalım. Marvel’ın vakti zamanında “biz de DC gibi yetişkin hikayeler yazabiliriz” ispatı için başlattığı MAX markasında yayınlanan Alias, sahip olduğu sert hikaye ve attığı cesur adımlarla önemli bir iş. Listemizde bu kadar aşağıda yer bulmasının sebebi ise, biraz Michael Gaydos’un çizimlerinin boğukluğu, ama bolca da “sert olacağım” derken ipin ucunu kaçırıp bir anda sapkın ve çarpık olmak gibi bir sıkıntısının olması, onun haricindeki sertliklerinin de içinin boş kalması.

 

9. Spider-Woman: Origin

02 Spider-Woman

Marvel’da Brian Michael Bendis’e çok şey borçlu olan iki Jessica var. Bunlardan biri, yukarıda söylediğimiz Jessica Jones. Brian Michael Bendis onu bizzat yarattı, büyüttü, Avengers’a yolladı, mezun edip bıraktı. İkinci Jessica, Jessica Drew da ise farklı bir mesele var. Bendis bizzatihi kendisi yaratmadı Drew’u, ama bugün işgal ettiği Marvel evreninin önde gelen karakterlerinden biri hükmünü de bizzat kendi sağladı. Hem New Avengers serisiyle, hem de bu anlatılan şahaneler şahanesi, hiç de zorlama kokmayan orijin hikayesiyle.

 

8. Daredevil: Out

03 Daredevil

Bir yerlerde “gelmiş geçmiş en iyi Daredevil hikayeleri” diye bir liste görürseniz, işte bilin ki o listede bir yerlerde Bendis ve Maleev ikilisinin yazdığı Out da olacaktır. Daredevil’ın kimliğinin açığa çıkmasını konu alan seri, bir yandan da Alias ile paralel gitmekte ve Marvel’ın sokak seviyesinin çehresini baştan aşağıya değiştirmektedir. Bendis yüksek yerlerden devraldığı çıtayı, burada başarıyla taşır, Daredevil’ı da utandırmaz.

 

7. New Avengers: The Right Stuff

04 New Avengers

Brian Michael Bendis çok uzun süreler boyunca hem Avengers, hem de New Avengers serilerini yürüttü. Biz onlardan New Avengers’daki işlerini daha çok seviyoruz, özellikle de ikinci döneminde. Marvel’ın Dark Reign sonrası “Yeter lan milleti üze üze kendimize ev yaptık” diyerek başlattığı Heroic Age’deki bu Yeni Avengers ekibi, çok sağlam hikayeler tecrübe ediyordu. Ama açık ara, bizim en aklımızda kalanı, sırayla tüm kadronun küçük röportajlara tabi tutulduğu ve baştan aşağıya klas kelimelerle bezeli The Right Stuff oldu.

 

6. Secret War

05 Secret War

Brian Michael Bendis için Marvel’ın “mimar yazarı” denmesinin bir sebebi var. 2000’lerin ortalarından itibaren, 2010’lara kadar Marvel’ın büyük event’lerini takip ederseniz, Civil War istisnası haricinde hemen hemen hepsinin Bendis imzalı olduğunu görürsünüz. Onlardan biri de Secret War’dır işte. Bize şimdilerde Agents of SHIELD’da izlediğimiz Quake’i de tanıtan seri, aynı zamanda Nick Fury’nin yediği haltların doldurduğu bardağı taşırmasıyla da Marvel evreninde çok acayip yeni bir sayfa açar, inceden Civil War’a giden yolu çizer.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.