Hatırlayacaksınız geçen senenin başlarında Marvel’ın CEO’su Ike Perlmutter’in o zamanlar sadece tartışmalı bir başkan adayı olan Donald Trump’a milyon dolarlık bir destekte bulunduğunu yazmış, beraberinde de Perlmutter kimdir ve Marvel’daki olayı nedir onu izah etmeye çalışmıştık. O yazı şurada, ama isterseniz biz yine kısa bir özet geçelim. Zira Perlmutter ve onun Trump şevki, yine geldi koynumuza sokuldu bir gece ansızın.

isaac-perlmutter_3279449b

Ike Perlmutter, esasında oyuncakçı bir adam. Gerçek Amerikan rüyasını yaşamış insanlardan biri. New York sokaklarında oyuncak satarak başlıyor, az buçuk para biriktiriyor, biraz yatırım işine giriyor, parasını büyüttükten sonra da batmakta olan bir şirketi alıyor. Şirketin talihi onunla birlikte dönmeye başlıyor, şirket geri büyüyor ve Perlmutter ipten aldığı firmayı Hasbro’ya yüksek bir fiyata satıyor. Sonra ToyBiz’i kuruyor, Marvel ToyBiz’i satın alınca, Marvel’ın yönetim kurulına giriyor. Bir süre sonra Marvel iflas ediyor, Perlmutter hisseleri arttırıyor, kontrolü eline geçiriyor. Sonrası da artık günümüze kadar gelen hikaye zaten.

Ike Perlmutter, Marvel semalarında pek sevilmiyor esasında. Irkçı, homofobik, seksist, ayrımcı, ölümüne cimri ve egzantrik bir figür olarak bilinmekte. Bu şirket içinde de bariz bir durum. Kendisi siyahi kadın Disney yöneticileri tarafından dava edilmiş örneğin bir kere. Ve ayrıca, Kevin Feige ile de anlaşamadıkları biliniyor. Hatta Feige’nin Marvel Studios’u Marvel’ın altından çıkartıp Disney’ye bağlamasını, Perlmutter ile olan anlaşmazlıklarına bağlamıştık daha önce. Bütün bunlara rağmen Disney ile olan kontratı tarafından korunduğu, bu yüzden de mevkisini muhafaza etmeye devam ettiği de uzun zamandır konuşulmakta.

Perlmutter o mevkinin yanına şimdi bir tane daha ekleyebilir işte, zira şu sıralar kendisinin Donald Trump’ın danışman kadrosuna katılması konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde Trump ile bir yemek yiyen Perlmutter, denilenlere göre Gazi İlişkileri bürosu için danışmanlık yapacak. “Oyuncak, çizgi roman, savaş gazileri?” diye bir şamşırma yaşıyorsanız, hemen netleştirelim, Perlmutter’in kendisi de bir savaş gazisi. İsrail göçmeni olan işadamı, doğum ülkesi için Altı Gün Savaşı’nda mücadele vermiş.

donald-trump-jimmy-kimmel

Peki buna içeriden nasıl tepki gelecek? Onu kestirmek mümkün değil. Disney şu saate kadar Perlmutter’i kovuyor olabilseydi, zaten kovardı; zira kendilerine en çok para kazandıran adamlardan birini huzursuz ediyor olması bile başka bir şirket için yeterli sebep olabilirdi. O yüzden Disney herhalde dokunamayacak, peki ya içeridekiler? Yazarlar, çizerler, aktörler? Örneğin pek çok basketbolcu Trump seçilirse geleneksel Beyaz Saray şampiyonluk ziyaretine gitmeyeceklerini açıklamışlardı, çizgi roman cephesinde de bu tandansta bir sürü kreatif tayfa var. Patronları illallah ettikleri adamın ekibine girerse tepki koyar, rakiplere geçerler mi? Çok uçuk değil. Beraber bakıp göreceğiz bundan sonra olacakları!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.