Böyle bir şey varmış. Bugün Fox üzerinden fragmanın fragmanı çıktı. O yüzden paylaşıyoruz.

Nedir meselemiz? Şöyle: Film evreninde geçip geçmediği belli olmayan dizimiz The Gifted‘da konu mutantlık. Zaten kanalımız Fox, projenin arkasında olan Bryan Singer, Lauren Shuler Donner, Simon Kinberg gibi isimler de X-Men film evreninden gelenler. Tabii Marvel-Fox arası film hakları / dizi hakları hususu karışık olduğu için konumuz esas kadrodan birileriyle ilgili değil.

İki tane aile var. Basın bülteninde bu ailelerin banliyöde ikamet ettikleri özelilkle belirtilmiş. Çünkü biliyorsunuz, normal banliyö hayatının aniden bir gelişmeyle alt üst olması Amerikan hikayelerinde daha önce hiç mi hiç işlenmemiş korkunç orijinal bir konu. Bu dizimizdeki mevzubahis gelişmemiz de… Bildiniz, çocukların aniden mutant çıkması. Vay babam sonra işin yoksa devletten kaç. Çünkü biliyorsunuz devlet süpergüç gördü mü hemmen bir depoya kapatıp üzerinde deney yapmak, yapamıyorsa da peşine robot takmak falan istiyor.

Ve yani fragmanda büyük ihtimalle çocukların güç keşfetme sahnesinden kesitler var. Orada bir karakter, öbürüne; hiç utanmadan, kesinlikle yüzünü ekşitmeden, takınabildiği en ciddi ses tonuyla: Bu bir yük…” diyor, bir de ekliyor, “Ama aynı zamanda da Allah vergisi bir hediye“. Vay arkadaş, cidden mi? Cidden mi? Demek hediye diyorsun, ama bir yandan da yük diyorsun; öyle mi?

Merak ediyorum, bu repliği yazan senarist o anda ne düşündü? Acaba durup, bir saniye ekrana bakıp, “La bunu şu güzel dünyaya getirilmiş bütün süper kahraman işleri en az bir kez dedi, bir de ben demesem mi?” diye tereddüt ettikten sonra “Amaan, ben mi kurtaracağım süper kahraman işlerinde giderek artan bayağılık, akılsızlık ve tembelliği” diyerek enter’a basmış mıdır? Ya da, başka bir açıklaması olabilir mi meselenin? Birisi gerçekten bunun anlamlı bir replik olduğunu düşünerek mi yazdı? Eğer öyleyse, dizinin geri kalanından ne bekleyelim biz? Fragmanının fragmanına dünyanın en klişe süper kahraman hikayesini işlediğini gururla koyan diziye biz bundan sonra ne yapalım?

Ya bakın. Sevgili süper kahraman dizisi çekenler. Olmuyor. Yapamıyorsunuz. Beceremiyorsunuz. Mesele efekt de değil. Düşük bütçeniz falan değil durum. Sırf adına “süper kahraman dizisi” deyince anlamsızca kaleme alınmış dizileri izleyeceğiz sanıyorsunuz. Lütfen bırakın bu işleri. Dönüp polisiye falan çekin yine. O zaman güzeldi her şey. Hadi. Gözünüzü seveyim. Lütfen.

Tşk.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.