Herhalde söylemeye gerek yok, bizim Geekyapar olarak E3’ünden Gamescom’una, Cineurope’dan Cannes’a, Grammy’lerden Brit’lere kadar tüm festival, ödül töreni, fuar ve organizasyonlarda ekmek çıkartacağımız bir nokta var; ama hiçbiri Comic-Con kadar kapsayıcı bir vaziyette bizi enterese etmiyor. Comic-Con resmen bir geek cenneti; çizgi romanından filmine, oyunundan dizisine kadar her şey var orada; ve genelde bir sonraki sene hastası olacağımız şeylerin temelleri de orada atılıyor.

Şunun şurasında da iki hafta kadar bir şey kaldı yeni Comic-Con’a. San Diego Convention Center’da gerçekleşecek olan SDCC, 9 Temmuz’da başlayacak ve 12 Temmuz’a kadar sürecek. Peki neler bekliyoruz kendisinden? Dilerseniz ilk önce, neler beklemediğimizden başlayalım. Comic-Con’a kalan süre daraldıkça, katılmayacak firmalar da netleşmeye başladı, ve bu sene üç büyük firemiz var. İlki, Paramount. Transformers, Star Trek, Mission: Impossible ve Terminator gibi dev serilere sahip olan Amerikalı firma, Comic-Con’da yer almayacağını resmen açıkladı. Bunun sebebi muhtemelen Terminator: Genisys’in çıkmış, MI: Rogue Nation’a çok az bir süre kalmış olması, Star Trek Beyond ve yeni Transformers filmleri için de daha süreye ihtiyaç olması.

cci2013_photo_exhibithall1_kg

İkinci firemiz ise Sony Pictures. Onların da büyük serileri arasında Spider-Man, James Bond, Men in Black, Smurfs, Ghostbusters gibi filmler var. Bunların her biriyle de ilgili yeni filmler geliyor, yoldalar. Ama hiçbiri 2015 içerisinde gelmeyecek, hatta pek çoğu 2016 Comic-Con’una dahi yetişmeyecek. O yüzden onların da çok anlatacak bir şeyleri yok.

Üçüncü fire ise en büyüğü: Marvel. Aynen öyle, yıllardır Hall H’i fanboy çığlıklarıyla inleten Marvel, bu sefer teşrif etmeyecek Comic-Con’a. Bunun en büyük sebebi olarak geçen sene El Capitan Theatre’da yapılan ve Kevin Feige’nin tüm 3. Faz filmlerini açıkladığı event gösteriliyor. Uzmanlara göre Marvel artık kendi özel lansman ve organizasyonlarını düzenleme yoluna gitmeyi ciddi ciddi düşünüyor, Comic-Con’da olmamanın ne derece büyük bir kayıp olduğunu zaten Ant-Man dışında bir film çıkartmayacakları bu sene deneyecekler.

Peki biz neyi bekleyelim o hâlde bu Comic-Con’da? X-Men filmlerinin hakkını elinde bulunduran Fox, orada olacak. Elbette bu senenin büyük kazananı Universal’in de bir köşesi var. İki büyük çizgi roman firması, Marvel ve DC de çizgi roman departmanlarıyla hazır bulunacaklar. E3’ten arta kalan bazı oyun duyurularının da gelmesi planlanıyor. Gelin görün ki, tüm Comic-Con’da ortalığı yıkıp geçecek olan duyurular, muhtemelen iki kaynaktan çıkacak: Disney ve Warner Bros.

SAN DIEGO, CA - JULY 20:  Actor Tom Hiddleston speaks onstage at Marvel Studios "Thor: The Dark World" and "Captain America: The Winter Soldier" during Comic-Con International 2013 at San Diego Convention Center on July 20, 2013 in San Diego, California.  (Photo by Kevin Winter/Getty Images) ** TCN OUT **

Evet, Marvel olmamasına rağmen Disney kendi sunumunu düzenleyecek Comic-Con bünyesinde. Ve tabii ki, bütün konferansı ekseriyetle bir şeye ayıracaklar: Star Wars. Hem Episode VII’den, hem Rogue One’dan, hem de ilerideki diğer filmlerden bahsetmeleri bekleniyor. Aynı zamanda Beauty and the Beast yeniden yapımı ve Pirates of the Caribbean 5 ile ilgili de duyuruları gelecek muhtemelen. Warner Bros da geri kalmayacak elbette. Batman v. Superman gözükmeyebilir, ama Suicide Squad muhtemelen ilk fragmanını orada patlatacak. Hakeza diğer DCCU filmleriyle ilgili de bilgilere hazırlıklı olun.

Onun dışında bir de temennilerimiz var işte. Warcraft’tan bir fragman, yeni Harry Potter filmiyle ilgili birkaç bilgi, belki uslu bir çocuk olursak Assassin’s Creed filminden haberler… Bekliyoruz işte ümitle. Peki sizin beklentileriniz ne yönde?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. Enki Bircan Reply

    Disney’in, laf arasında “Bizim Marvel’i getirmedik çünkü onların çok bişeyi yoktu, bi Jessica Jones’un yayın tarihini açıklıycaktık, o da şu” diyip Jessica jones’un yayın tarihini açıklaması mümkün mü?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.