“Geek” dediğimiz kimlik meselesinin, en kritik parçalarından biri tutku ya hani? Hep söylüyoruz sağda solda. Bir şeyi, ne olduğunun hiç önemi olmadan delicesine bir tutkuyla tüketiyorsanız, bunun yan sanayisini kurcalıyorsanız, toplantılarına gidiyorsanız, wikisini okuyorsanız muhtemelen konu gözetmeksizin siz işin geek’isiniz. Bu konuda anlaştıysak, benim bir itirafım var. Şu kadar konunun, sonsuz sayıda geek’ini görmüş biriyim şu hayatımda; ama bir zümre var ki, onların tutkusu diğerlerinin yanında baya orman yangını kalıyor: Trekkie’ler.

5560642_orig

Star Trek sevmek, ne hikmetse diğer şeyleri sevmeye pek benzemiyor. Sayıları bir Star Wars hayranları kadar, Marvel hayranları kadar; ne bileyim, bir Game of Thrones hayranları kadar bile olmayabilir. Ama tutkuları hepsini cüce kılıyor yanlarında. En son haberimiz de, buna kusursuz bir örnek. Hangi dizinin, hangi filmin hayranları bu işe öylesine bir aşkla bağlanıyor ki, farazi bir dizi yaratıyor, bunu konseptleştiriyor ve hepsini o kadar iyi yapıyor ki, bizzat fikri mülkün sahibi “gel, bize de bir anlat hele” diyebiliyor?

Star Trek hayranı Michael Gummelt’in başına gelen tam olarak bu. Çok uzun bir süredir, kendi çapında yeni bir Star Trek dizisi geliştiriyor Gummelt. Bu konu için açtığı da bir internet sitesi var. Bu öylesine bir ilgi çekmiş ki, Star Trek’in haklarını elinde bulunduran Paramount, Gummelt’i bir toplantıya çağırmış. Gummelt TV dünyasıyla belirgin bağları olmadan, resmi bir stüdyoya bir TV dizisi fikri satmaya çalışacak olan ilk kişi. Bakın, çalışacak olan ilk kişi diyorum. Daha yanından yaklaşan olmamış yani evvelinde!

6392967_orig

Peki nedir bu dizi? Adı Star Trek Uncharted. Orijinal diziye de, yeni filmlere de çok sıkı bağlar yaşımıyor. Ekseriyetle Andromeda galaksisinde geçiyor. Yeni bir “uzay katlama” teknolojisi sayesinde, gemilerin 2.5 milyon ışık yılı öteye, Andromeda’ya gidebilecekleri bir Hyperwarp geçidi inşa ediliyor. Bundan sonra da o galaksiden gelen ve Samanyolu’ndaki hayatı yarattığını iddia eden bir mesajı araştırmak için, uzun yıllar sonra yeniden inşa edilen USS Enterprise yollanıyor. Yeni bir görev ve yeni bir kadroyla. Fikir kulağa çok ahım şahım gelmiyor, fakat iyi işlenirse, suya sabuna çok dokunmadan, filmleri de özgür bırakarak eğlendirmeyi başarabilen bir iş olabilir. Tüm mesele, sorunun iyi ele alınıp alınmamasında. Bakalım ne çıkacak toplantıdan? Merakla bekliyoruz!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.