Marvel Cinematic Universe’in üçüncü fazı, televizyonda Agents of SHIELD’ın üçüncü sezonuyla başlamış, Jessica Jones ve Daredevil ile devam etmişti aslında. Yalnız, televizyon evreni ve sinema evreninin kurumsal ayrımı her geçen gün biraz daha netleştiğinden, şu cümleyi de kurmamız pek abes değil artık: MCU’nun üçüncü fazı, resmen geçtiğimiz gün Captain America: Civil War ile birlikte start aldı.

Bilmeyenler için, kısa bir özet geçmekte fayda var. Marvel Studios’un yaptığı filmlerin ve Marvel Television’ın yaptığı dizilerin paylaştığı evrene verilen ad olan Marvel Cinematic Universe, yapımcıları tarafından fazlara bölünüyor. Phase One, 2008 tarihli Iron Man ile başlayıp, The Avengers ile sonlanan döneme verilen isim. Bu fazın ana konusu, Avengers ekibinin toparlanması. İkinci fazımız, Phase Two, Iron Man 3 ile Ant-Man arasında geçiyor. Buradaki ana konumuz da, Infinity Stone’lar aslında. Galaksinin farklı yerlerinde farklı taşlar ortaya çıkıyor, bir yandan da SHIELD dağılıyor ve Sokovia olayı yaşanıyor.

İşte onları Civil War ile birlikte gerimizde bıraktık. Şu dakikaya kadar Phase Three’nin belirgin teması, süper kahramanlara karşı genel bakış açılarının değişmesiydi. Hem Jessica Jones, hem Daredevil’ın ikinci sezonu, hem de SHIELD, Civil War’a kadar ince ince normal halkın süper kahramanlara bakış açısını ele aldılar, hem de “süper kahraman olmak ne demektir?” sorusunu sordular. Civil War tüm bu temaların patlama anıydı elbette. Peki sonrasında ne olacak? Bu yazıda onu ele alacağız işte. İlerleyen filmlerde, bağlantılar nerede olacak, kim kimin filminde gözükecek, hikayeler, yönetmenler, yazarlar kim? Her şeyiyle kısa kısa anlatmaya çalıştık. Buyurun.

 

Doctor Strange

01 Dr Strange

Film 4 Kasım 2016’da çıkıyor. Yönetmeni Scott Derrickson, yazarlar da Derrickson ile birlikte Robert Cargill (Sinister) ve Jon Spaihts (Prometheus). Filmle ilgili pek çok detayı biliyoruz aslında. Fakat bence burada dikkat çekici iki detay var. Birincisi, filmin korku/gerilim janrına hakim insanlara teslim edilmiş olması. Derrickson ve Cargill, direkt korku sineması çıkışlı insanlar. Spaihts’in kalemi biraz daha hafif, ama yine gergin. Dolayısıyla ilginç bir kombinasyon bekliyor bizi. İkinci detay ise, filmin bir Infinity Stone daha tanıtacağının neredeyse kesin olması. Time Stone’un Eye of Agamotto, yani Strange’e güçlerini veren madalyonun içinde olacağına dair dedikodular var. Bakacağız.

 

Guardians of the Galaxy Vol. 2

 XXX GUARDIANS-GALAXY-MOV-JY-0704.JPG A ENT

Çıkış tarihimiz 5 Mayıs 2017. Geçen filmin kadrosu çoğunlukla geri dönüyor. Esas kadronun yanı sıra, Nebula ve Nova Prime da geri dönenlerden. Onun haricinde Pom Klementieff (Oldboy), Elizabeth Debicki (Night Manager), Chris Sullivan (The Knick) ve efsane adam Kurt Russell da kadroya yeni eklentiler. Klementieff’in Mantis’i oynayacağı kesinleşti, Debicki de ya Quasar, ya Moondragon’u oynayacak diye tahmin ediyoruz. Filmin esas meselesi, Kurt Russell’ın oynadığı J’Son karakteri üzerinden patlayacak. Zira kendisi çizgi romanlarda Peter Quill’in zalim imparator babası. Filmde bunun değişeceği söylendi, ama ne ölçüde bilmiyoruz. Infinity War öncesi, son Stone buradan çıkabilir. Time – Eye dedikodusu doğru çıkarsa, Guardians’a da Soul kalıyor haliyle.

 

Spider-Man: Homecoming

03 Spiderman

Spidey’nin ilk MCU solo filmi 7 Temmuz 2017’de çıkacak. Tom Holland, Marisa Tomei ve Robert Downey Jr’ın rollerini tekrar edecekleri kesinleşti. Filmin kötülerinden birinin Vulture olacağı söyleniyor. Kevin Feige, filmin tonlamasına örnek vermek adına, 80’lerin efsane gençlik filmleri yönetmeni John Hughes’u (Breakfast Club, Ferris Bueller) örnek vermişti. O filmlerin de alametifarikası, gençlere tepeden bakmadan, dürüstçe yansıtabilmeleridir bu arada. Filmin yönetmeni Jon Watts (Cop Car), yazarları ise Horrible Bosses’a imza atan Jonathan Goldstein, John Francis-Daley ikilisi.

 

Thor: Ragnarok
09 Thor

Kevin Feige tarafından, kaliteden ziyade evren içi etki bakımından “Üçüncü fazın Winter Soldier’ı” olarak tanımlanan film, 3 Kasım 2017’de çıkacak. En son bıraktığımızda Asgard’ın tahtında Odin kılığında bir Loki oturuyordu, Thor da jakuzisinden gördüğü rüyalardan dev rahatsız olup, memleketine dönmüştü. Tüm bunlar Ragnarok için gayet makul başlangıç hareketleri. Bu bağlamda filme Hela rolünde Cate Blanchett’in katılması da anlamlı. Garip olan, Mark Ruffalo’nun filmde Hulk olarak gözükecek olması. Ruffalo’ya göre, film “Hulk ve Thor arasında bir kankalık filmi” olacak. Yalnız Ruffalo’ya bu konuda güven olmayabilir, zira kendisi Civil War’da da olduğunu sanıyordu bir ara. Bize sorarsanız, Thor 3 devasa bir film olacak, Thor filmlerinin makus talihini kıracak; ha bir de, Enchantress’ın olacağı bizce kesin gibi.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.