Progressive Rock, müzik türlerinin en geek’i desek, haksızlık etmiş olur muyuz? Hiç de bile! Geek’liği yıllardır bu sayfalarda bir şey için tutkulu olmak, bir şeyi dibini görene kadar deşmek, parçalarına ayıracak kadar derin analiz etmek, takip etmek, anlamaya çalışmak ve sonra da bunu bir çeşit üretime çevirmek olarak tanımlıyoruz. Bu tanıma cuk diye oturuyor işte progresif rock müziği.

Çünkü her şeyden önce, genel olarak müziğe bu tip yaklaşan insanlar tarafından üretiliyor. İşin her yönünü ele alan insanların izlerini görebilirsiniz bu müzikte. Bazısı müzikal tarihi süreçten başlar okumaya, onu yansıtır, onu görürsünüz. Bazısı işin matematiğindedir, gerçekten de ölçüler, ritmler, tempolar derken ortaya denklemlerden bir şey çıkartır. Bazısı da güncel trendleri takip eder, onları yıkıp tekrar yorumlar.

Bu yüzden de müziğe bu tip yaklaşan insanlar tarafından tüketilir. Nasıl ki bir çizgi roman okuru, “Deadpool bu sefer de zombilerle eyleşiyor” hikayesiyle gayet güzel ve haklı tatminini yaşayıp köşesine çekilebilir, ama bir çizgi roman geek’i kendini alamayıp her zaman daha detaylı, kompleks, uzadıkça uzayan hikayelere yönelmeye başlarsa; işte bir müzik geek’inin de son durağı olacak janrlardan biri prog rock’tır.

Biz de bunlardan yola çıkarak bir playlist hazırladık. Bu arada “biz” diyorum, ama bu playlist’te muhteşem bir konuğumuz var. Türün evimizdeki uzmanı Can Türkdoğan, kadife gibi bir liste yapıp hazırladı sizlere. Geçmiş efsanelere odaklanmaktansa, günümüzün prog rock hitlerine eğilen Türkdoğan’ın elleriyle, yüreğiyle, kulağıyla hazırladığı listeyi aşağıya iliştiriyoruz. Dilediğiniz gibi coşun, coşturun, dinleyin, dinletin efendim. Buyurun!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.