An itibariyle yerli dijital video üretimimize bakıp, iç geçirmemek elde değil. Sıkıcı trendlerin samimiyetsiz takibi, dışarıdan vurunca içeriden yankı yapan vloglar ve konuyu tamamen yanlış anlayarak üretilen Minecraft içerikleri arasında sıkışmış vaziyetteyiz. Halbuki istikamet hep bu şekilde değildi. Baya sert giriş yapmıştık dijital video üretimine. Daha Amerikalı 56K modem üzerinden birbirine resim yollamaya çalışırken; bizim viral videomuz vardı, elden ele Truva’nın Çorum dublajını paylaşıyorduk. Amerika’nın önde gelen YouTuber’ları hâlâ kedi videoları yorumlarken, bizim Educatedear‘ımız vardı.

Educatedear, nam-ı diğer Boğaç, bence bizim dijital kültürümüzün çok kilit bir parçası. En azından benim kafamda, ülkenin dijital içerik üretimini bir kronolojiye oturttuğumda samimiyetle Boğaç’ı ve işlerini batesmotelpro ile benzer bir yere yerleştiriyorum. Başkasının yapmadıklarını çok ilham verici bir cesaretle yapan, yol açıp yordam oluşturan insanlar gibi geliyor bana bunlar. Yeni çağın ilk neferleri gibi biraz. O yüzden de müsaadenizle, kendisinin en süpersonik 10 videosunu şöyle listelemek istiyoruz. Siz de izleyin, keyiflenin mis gibi. Buyurun!

 

10. Çok Ayıp Oldu

Edebiyatımızın ölümsüz eserlerinden Komşulara Karşı Çok Ayıp Oldu‘nun bu duygulu yorumunu kültürümüzün en parlak dans rutinleriyle birleştiren Educatedear, 7’den 77’ye herkesin kendini bulabileceği, kendini bulurken coşabileceği, coşarken ruhunu keşfedebileceği bir eser koymuş ortaya. Dikkatli olun yalnız, insan bir noktadan sonra evinin içinde “çok ayıp oldu” diye gezmeye başlıyor.

 

9. Gereksiz Sansür 2 (+18)

Bir insanın ufaktan s ve k seslerini çıkarttığı her lafa bip koyarak gereksiz sansür yapmak çok kolay. Esas maharet, bunu “Ah bir de neyden bahsettiğinizi anlayabilsem” gibi müthiş tepkilerle birleştirmek. Gerçekten, Educatedear burada aynı anda iki kriteri sağlayan videoları müthiş bulmuş. Bir, çok güzel gereksiz sansürlenecek kelimeler. İki, onlara müthiş tepkiler veren yan karakterler.

 

8. Kaybedenler Kulübü (Remix) +18

Boğaç’ın nadir “ciddi” işlerinden biri. Kaybedenler Kulübü gibi klas bir işin yanında duruyor olması da ekstra tatlı. Mizahşör falan diye buraya geldik ama, zaten Kaybedenler Kulübü’nün ciddiyeti de bir yere kadar yani esasında. Erol Egemen durumu gibi. İşte Erol Egemen. O Erol Egemen. Kimse artık?

 

7. Nihat the Drummer

Kimin, nasıl aklına gelmiş olabilir bu video? Nihat Doğan’ın absürt çıkışlarını on sene boyunca seksen milyon kol kola izledik, kimsenin aklına “Ya bunları bir davulcunun vücuduna oturtsak aslında” diye bir şey gelmedi. Educatedear’ın gelmiş ama. İşte o yüzden o Educatedear, bizim kulaklar hep eğitimsiz.

 

6. In the Tabeleeaa

Bunun sonradan gelen bir de Tuncay Şanlı’lı ruhani takipçisi vardı. Bu arada yeri gelmişken, dijital mizahımızın ön cephelerinde koşanların ne kadar büyük bir çoğunluğu bobiler‘de yetişti, farkında mısınız? Teşekkürler Bobiler.org, eğer dikkatli bakarsanız sevgimizi tabeleda görebilirsiniz.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.