Oyun sektörüne her geçen gün farklı tarzda ve farklı türde yapımlar eklenmeye devam ediyor. SimCity ve Godus gibi Strateji/Simülasyon türündeki “yönetici” veya “tanrı” nezdinde tat veren oyunların yanına ise I Am Jesus Christ ismiyle çok daha farklı bir oyun daha eklenecek.

I Am Jesus Christ, başlangıçta “Yok ya!” dedirten ama adından anlaşılması güç olmayan bir konuya sahip; oyuncular, bir peygamberi oynayacaklar. Evet, doğru okudunuz. Bu oyun bir Hz. İsa simülatörü olacak deyince daha da komik oluyor hatta. Peki, I Am Jesus Christ nasıl bir oyun olacak? İşte tam bu konu hakkında, oyunla ilgili verilen detaylara dayalı bir bilgilendirme yazısı hazırladım. Şimdiye kadar oyun ile ilgili paylaşılan bilgiler pek de doyurucu değildi. Ama Mesih bizi beş ekmek iki balıkla da doyurur?

Bu Da Neymiş?

Yapım sürecinden ve yapım sürecindeki süregelen gelişmelerden biraz bahsedelim. Öncelikle bu oyun, bir süredir geliştirme aşamasında imiş. Birkaç gün öncesinde, tanıtım oyununun bir dakika yirmi beş saniyelik yeni bir trailerı yayınlanan ve 2023 yılında çıkacak olan I Am Jesus Christ, maalesef hâlâ geliştirme aşamasında. Aralık 2022 gibi daha erken bir tarihte ise I Am Jesus Christ: Prologue isminde, oyunun demo sürümü tadında, kısa bir tanıtım oyunu da erişime açılacak. I Am Jesus Christ ve tanıtım oyunu olan I Am Jesus Christ: Prologue şu anda Steam üzerinden erişebilir, şimdiden istek listenize ekleyebilirsiniz. Yapımcılar Beta Tester adaylarını ara sıra kabul ediyor, meraklıların bu süreçte takipte kalmasını da öneririm.

Trailerda yer alan iğnelemelere dair bir tahminde bulunarak, bu oyunun biraz da “troll” havası ile hafifletilmiş bir “dalga unsuru” olduğunu düşünüyorum. Zaten böyle bir oyunun yapılması bile başlı başına bir dalga unsuru olmalı ama olsun, ben konuma döneyim ve trailer‘dan biraz daha bahsedeyim. Çokta uzun olmayan ve detay içermeyen bu trailerda, oynanışla ilgili ve oyun içindeki görevlerle ilgili birkaç bölüm gösteriliyor. İlk sahnelerde “Luke 1:1” yazısı ile İncil’den atıf yapılan trailerda, daha sonralarda “The Awakenin of Jesus” başlığı ile başlayıp parçalara bölünen “başlangıç görevleri” serisi veriliyor. Bu görevler altında Jesus Christ; balık kovasının içine yokluktan balık var ediyor, biten “Holy Spirit” enerjisini dolduruyor falan… Tam bir komedi. Ya da mucize mi demek lazımdı?

Şimdi Anlaşılıyor…

Meğer bu oyunda İsa Peygamber’in halk arasında kulaktan kulağa varmış olan “suda yürümek” gibi otuzdan fazla mucizesi konu alınıyormuş! Bak sen şu işe! İsa Peygamber’in doğumundan ölümüne kadar yaşadığı bilinen çoğu şey oyunda işlenecekmiş… Son akşam yemeğine dâhil olmak için bile oynanır bu oyun, haydi yine çekti ilgileri.

Ayrıca; Jerusalem ve Galilee de dâhil olmak üzere birçok kutsal sayılan topraklarda geçecek olan I Am Jesus Christ’ı oynarken, Mesih’in öğrencileri de dâhil olmak üzere altmıştan fazla karakterle oyun içinde iletişim kurulabilecekmiş. Böyle deyince gittikçe daha da komikleşmeye başladı.

Yorumlamak Gerekirse;

Oyun içindeki mini mapin veya görev çubuğunun karakteristik bir özellik taşıdığını söyleyemem. Görevler, görevlerin işleyişi, oynanış açısından da yer aldığı listenin diğer örnekleri niteliğinde olan Stratejik/Simülasyon türündeki oyunlardan ayırt edilecek bir özelliği yok. Oyun içindeki tasarımlar da keza o kadar da karakteristik bir özellik taşımıyor. Yine de bu oyundaki ilgi çekici noktalar belli. Onlardan bir tanesi de bu oyunun Mesih’in hayatından alıntılanan, kulaktan kulağa gelişmiş olsa da gerçek hayatla bağlantılı olay örgülerine dayanması. Doğrudan nasıl işlendiğinden ziyade neyin işlendiği çok daha ilgi çekici geliyor kulağa. Oyunun grafiklerine ve oyun içindeki bilumum mekaniklerin veya yapım tekniklerinin özgünlüğüne aldırmaksızın bu oyunun belli başlı bir kitleyi çekebileceğini düşünüyorum. Ki bu kitle çoktan oluşmuş durumda ve büyümeye de devam ediyor.

Hiç kimseyi gücendirmeden eğlenebilen veya ironiden anlayabilen insanlar için bile garip ve eğlenceli bir deneyim olacağa benziyor. Olay örgülerine dair espritüel diyalogların geçmesi ve eylemlere teatral bir değer eklenmesi, bu oyunu eğlenceli kılacak olan şeylerden birkaçı denebilir. Galiba bu oyundan çıkacak olan “meme”ler ile bir süreliğine de olsa çok eğleneceğiz.

Author

İlgi alanlarına vakit ayırmayı ve hobileriyle uğraşırken kafa dinlemeyi seven kendi halinde bir insan. “Now your sanity and mine can die together!”

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.