Biri hizmet mi dedi? Biz etrafımıza bakıyoruz, Geekyapar kadar okuyucusunu şarkısız, filmsiz, çizgi romansız, oyunsuz bırakmayan bir site daha göremiyoruz. Öhm. Pardon, kendimizi Kazlıçeşme’de sanabiliyoruz bazen konuşurken. Yaptıklarımızı illa ki başkasının yapmadıklarına endeksleyerek konuşma ihtiyacı hissetmiyoruz, biz sadece biliyoruz ki, bazen insanın morali çok bozuk olabiliyor ve o zamanlarda gerçekten en iyi ilaç, zamandan sonra hep müzik oluyor. Hep üzgünlü, yorgunlu şarkı listeleri mi paylaşacağız? Buyurun insanı durduk yere mutlu eden en neşeli 11 şarkı. Bu yazının sonunda yerinizde durabiliyorsanız iradenize saygımız sonsuz. Zira biz sandalyemizde hafiften kıvırmaya başlıyoruz bu şarkıların ilk notası girince!

 

Animal Collective – Winter Wonder Land

Listeyi alfabetik dizince, açılışı ayarlayamayız diyorduk ama maşallah efsanevi bir neşeyle başladık yazıya. Animal Collective zaten tamamen enerji patlamalarıyla müzik yapan bir grup. Eminiz, beraber felaket gaza gelip, stüdyoda ellerine gelen ilk iki şeyi birbirine vurmaya başlıyorlar. Öyle bir tazelik, öyle bir hoş çiğlik var. Hiç Animal Collective dinlemediyseniz Winter Wonder Land girizgahınız olsun!

 

Battles – Atlas

4 sene. Atlas ile aşık olduğumuz Battles‘ın yeni bir albüm çıkarmasını tam dört sene bekledik. 2002’de kurulmasına rağmen ilk LP’sini 2007’de çıkarmış grubun haliyle elini çabuk tutmasını beklemiyorduk ama Mirrored’dan sonra beklemesi de hakikaten zordu ulan. Atlas’ın sizinle paylaştığımız 4 dakikalık radyo versiyonu, ama bize sorarsanız albümdeki 7 dakikalık versiyon da zerre uzun gelmiyor.

 

The Bonzo Dog Doo-Dah Band – Look Out There’s a Monster Coming

Bugünlerde sadece “Death Cab for Cutie’nin isim babası” olarak biliniyor olabilir ama Bonzo Dog Band bize sorarsanız 60’larda gelişen o “aynı giden şeyleri yıksın da, ne olursa olsun” isyanını çok güzel sembolize ediyor. Look Out There’s a Monster Coming de müzik olarak gayet standart olabilir, fakat sözleri takip ettiğinizde farklı bir çeşit neşeleniyorsunuz. Bu listedeki çoğu şarkı sizi gülümsetecek, o yüzden listeye koyduk zaten, ama Look Out There’s a Monster Coming kahkaha da attırabilir.

 

Daler Mehndi – Tunak Tunak Tun

http://www.youtube.com/watch?v=LuW53xh-gj8

Ne zaman patladı bu şarkı? 2005? 2006? O civarlar değil mi? O seneden beri ne zaman başım sıkışsa kendisine koşuyorum. İlişki sorunları, kötü geçen sınavlar, arkadaş atışmaları… İki Tunuk bir tun’ın çözmediği bir problem olmadı bugüne kadar. Söyle Daler usta, bir daha tunukla!

 

Fang Island – Daisy

Grupların kendi müzik türlerini tanımlamaları istendiğinde genelde çok isabetli cevaplar veremediklerini biliyoruz, Josh Homme tüm sözleri Nikotin, Valium, Vicodin, Marijuana, Ecstasy ve Alkol olan bir şarkı yapmış olmasına rağmen Queens of the Stone Age’e “stoner rock” dedirttirmiyor mesela. Ama Fang Island bu kaideyi yıkıp geçerek, kendi müziklerini birebir tanımlamış resmen: “Herkesin herkese çak yapması”. Öyle ulan hakikaten!

 

Hugo – 99 Problems

http://www.youtube.com/watch?v=nmy113gMds0

Kökün Taylandlı, Britanya’da doğmuşsun, tutup 99 Problems’ın country tandanslı bir cover’ını nasıl yapabiliyorsun sayın Hugo? Daha da önemlisi aslen gayet sinirli olan bir şarkının sadece nakaratını sabit tuttuktan sonra, geri kalanını nasıl bu kadar neşeli yapabiliyorsun? En yakın trene atlayıp, şöyle en güzelinden bir yol macerası yaşayası geliyor insanın. Zaten banjo kendiliğinden neşeli bir enstrüman…

 

Pharell Williams – Happy

Grammy’lerde biri sahneye çıktığında ünlülerin dans etmesine alışığız. VMA’lerde de biri sahneye çıktığında kopkop olması garibimize gitmyior. Ama Oscar töreninde oraya tuvaletlerle, smokinlerle gelmiş kodaman aktörleri dans ettiriyorsanız şarkınızda bir keramet var demektir. 2013’ün Pharell Williams‘ın senesi olduğunda bir delil daha.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.