Elimizdeki şeyin bir ödül filmi olmaya koşacağı çok belli. Önceki Jobs filmi, başrolünü sadece görece benzediği için Ashton Kutcher’a fırlatmasının ve Jobs’ın görece yeni vefat etmiş olmasının ekmeğini yemeye çalışıyordu. Bu ise farklı. Burada çok başka bir kadro var işin içinde, ödüllere alışkın insanlar var, tarih olarak ödül sezonuna yakın bir gün belirlenmiş ve her şeyden önemlisi, tonlaması çok spesifik olarak ödül sezonu kokuyor.

Jobs

Oscar’lı Aaron Sorkin’in yazdığı, Oscar’lı Danny Boyle’un yönettiği, kadrosunda da Michael Fassbender, Seth Rogen, Kate Winslet, Jeff Daniels’ın olduğu Steve Jobs’dan söz ediyorum elbette. Film hatırlayacaksınız bir ara ciddi anlamda gidip gelmişti Hollywood mutfaklarında. Yönetmenlik koltuğunda olacağı açıklanan David Fincher projeyi terk etmişti, Steve Jobs’ı bir ara Tom Cruise oynayacak deniyordu olmadı, sonra bir süre ses çıkmadı. En sonunda buradayız. Fragman karşımızda.

Film Apple’ın üç kritik ürün tanıtımı üzerinden anlatacak meramını. 1984’teki Macintosh, 1988’deki NeXT ve 1998’deki iMac. Bunlar da Steve Jobs’ın kariyerindeki mihenk taşları zaten. Macintosh bir devrimi temsil edip, Jobs’un yükselişi üzerine bir sembol olacak, NeXT Apple’dan ayrı kaldığı dönemi anlatacak, iMac ise yirmi birinci yüzyıla nasıl muzaffer girdiğini. Bu sırada Jobs’un pazarlama konusundaki kader ortağı Joanna Hoffmann’ı Kate Winslet, geliştirme konusundaki kader ortağı Woz’u Seth Rogen, Apple CEO’su John Sculley’yi ise Jeff Daniels oynayacak.

Peki fragman nasıl gözüküyor? Ben çok ciddi bir Social Network havası aldım bu fragmandan. İki filmi de Sorkin yazdığı için hiç şaşırtıcı değil elbette; ama bir yandan yönetmenlik koltuğundaki Danny Boyle da Fincher kadar sert bir adam değildir normalde. Bu film ise biraz kavga dövüşlü olacak gibi gözüküyor, biraz da karanlık bir havası da var. Şimdiden kenara yazın, fava atın bekleyin, bu Seth Rogen’ın Moneyball’ı olabilir bir yandan da… Bakalım, göreceğiz. Fragman huzurlarınızda, tepeleme izleyiniz!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Comment

  1. Pleksiglass Reply

    Seth Rogan artık bi atlama yapsın kariyerinde. Aaron Sorkin işlerini seviyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.