Size bir soru: Her oyun, her platformda oynanır mı sizce? Bunu soru artık o kadar eskidi ki, muhtemelen çoğu kişi bu cümlenin bitmesini dahi beklemeden cevabı kendiliğinden verdi bile. Ancak cevabı birçok kişi tarafından kesin bir şekilde belirlenmiş gibi gözükse de hala ikilemde kalınan bir husus bu. Misal, shooter oyunlarını konsolla oynamanın zorluğu veya farenin bir joystickten çok daha tercih edilebilir seçenek olduğu gerçeği çoğu zaman oyun geeklerini cephelere ayıran unsurlardan oluyor. Peki bu savaşta platformların değil de direkt olarak aynı sektör içindeki markaların çatışmasında kazanan kim olur sizce? İşte asıl netlik kazanmayan olay da bu.

Sony ve Microsoft arasındaki Playstation ve X-Box konsol savaşları, net bir kıyas olmasa da tüketiciler tarafından tercih edilme oranına göre oldukça açık bir gerçeklik. Yarışı kimin önde götürdüğü konusu ise her daim belirsiz. Yine de sürekli olarak ivmede bir oynama olduğunu es geçmemek lazım. Çünkü ne kadar çok tüketilirse, o kadar çok öne geçme şansına erişirler.

xbox-live-nintendo-switch-666x374

İşte tam da bu yarışta Microsoft, ağını biraz daha genişleterek çok daha fazla kişiye ulaşma çabasına girmiş. X-Box oyun konsolu ile sağladığı ayrıcalık ve özellikleri, sırasıyla Nintendo Switch ve mobile taşıma kararı almış. Üstelik X-Box Live üyesi olarak sahip olduğunuz tüm başarılar, arkadaşlarınız ve oyun geçmişiniz gibi birçok bilgiye erişebiliyor olacaksınız bu girişim sayesinde.

Bunun ilk adımı, geçtiğimiz sene uygulanan Switch’te Minecraft oynama özelliği ile atılmıştı zaten. O vakitten bu yana işi daha da ileriye götürmek isteyen Microsoft, daha birçok oyunu platformlar arası erişime açarak ağını genişleteceğinin sinyallerini vermiş.

Önümüzdeki ay gerçekleşecek olan Game Developers Conference 2019 çizelgesindeki ayrıntılar ile açıklığa kavuşan bu haberin esasları şimdilik bu kadar maalesef. Ancak X-Box Live kullanıcısı olanlarınız varsa, artık her türlü platformda oyunlarınıza erişebilecek olmanızın nasıl bir his olduğunu sormak isteriz. Sizce tüm X-Box oyunlarınızın hem Switch hem de mobilde tam gaz oynanabiliyor olması nasıl bir yenilik? Sizce bu yenilik, konsol savaşlarında Microsoft’a bir avantaj sağlar mı?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.