Microsoft dün çalışanlarına yolladığı e-posta ile Arkane Austin, Tango Gameswork ve Alpha Dog stüdyolarının kapandığını bildirdi. Roadhouse Games stüdyosu ise Zenimax Online Studios içine karışacak.

Xbox Game Studios’un başındaki isim Matt Booty şirket çapında gönderdiği e-posta ile yeniden yapılanmayı bildirirken bunun güçlü etkiye sahip markalar ve Bethesda şirketinin sevilen blockbusterları ve dünyaları adına alınmış bir karar olduğunu söyledi. “Bu zor kararları portfolyomuzdaki başka kısımlara yatırım yapmak için kapasitemizi arttırmak ve öncelikli oyunlarımıza önem vermek için alıyoruz. Planlarımızı ve kaynaklarımızı bu değişen ve kompleks endüstride kendimizi en iyi şekilde hazır etmek için ayarlarken Arkane Lyon, Bethesda Game Studios, id Software, MachineGames, Zenimax Online Studios ve Bethesda yayıncı ve şirket takımları yeni markalar üretmek, yeni oyun konseptleri keşfetmek, ve var olan markaları genişletmek için iyi bir şekilde konumlandırılmış olacak.” Diye de e-postaya devam etmiş Matt Booty.

Kapatılan stüdyolardan Arkane Austin son oyunları Redfall ile bayağı dalga ve eleştiri konusu olmuştu geçen yıl. Hi-Fi Rush ile geçtiğimiz yılın en çok adını duyduğumuz stüdyolarından Tango Gameswork’ün kapatılması ise oyun dünyasında resmen şok etkisi yarattı.

phil spencer xbox gamepass microsoft

Microsoft ve daha da özelde Xbox bu haberle birlikte çok büyük tepki çekti doğal olarak. İnsanlar özellikle Tango Gameswork’ün geçen sene Hi-Fi Rush ile oluşturduğu havadan sonra nasıl kapandığına anlam veremediler. Tabii Phil Spencer da eleştirilerin odağındaki ana isimlerden biriydi ve kendisiyle ne kadar çeliştiğine dair daha önce yaptığı açıklamalar tekrardan ön plana çıkarıldı. Cidden düşününce zaten kendi adıma hissettiğim bir duygu olan Phil Spencer’ın da diğer CEOlardan hiçbir farkı olmadığı düşüncesini artık daha da fazla insanda görmek mutlu etti.

İyi biri filan değil adam, sadece güzel oynadı kameralara ki zaten onu yaparken bile insanların istediği “kurtarıcı” olmadığını gösteriyordu başka taraflardan. Ayrıca bu haberle beraber umarım insanlar neden zamanında Activision Blizzard satın alımına tüm gücümüzle itiraz ettiğimizi de görmüştür. Xbox hiçbir zaman altındaki şirketleri iyi yönetebilen bir marka olmadı ve resmen zorba gibi para saçarak iyice tekelleşme isteğiyle yaptıkları hareketler engellenmeliydi. Evil Within 3 bekliyorduk yıllardır, o da yalan oldu işte.

Siz Bethesda tarafında kapatılan stüdyolara üzüldünüz mü? Hi-Fi Rush gibi bir yapım devam oyununu hak etmiyor muydu? Phil Spencer daha ne kadar yalan söyleyecek yüzümüze? Cevaplarınızı sevimli gözükmeye çalışmadan yorumlara bırakabilirsiniz.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.