Yaş ilerledikçe benzer şeyler görmekten sıkılıyor insan. Biraz değişiklik, farklılık arıyor. Örneğin ben gündemi, haberleri ve eğlenceyi Amerikan talk-show’larından takip eden biri olarak, yakın zamanda güya değişime giren late night kültürünün sürekli benzer şeyleri önümüze sunmasından sıkılmaya başlamıştım. Yani Craig Ferguson gibi bu işe kendi imzasını atan birinin yerine Jimmy Fallon’un biraz daha kilolusu olan James Corden’ın gelmesinden de, hala severek izlesem de Conan’ın 30 yıldır yaptığı işe bir farklılık getirmemesinden de, her gece şovunun konsept olarak birbirine fazlasıyla benzemesinden de sıkıldım artık.

Bu noktada ilginç bir şekilde Stephen Colbert’i kaybetmiş olmalarına rağmen Comedy Central’ın işleri öne çıkıyor. Fazla politik olmasından dolayı herkese tavsiye edemeyeceğim Daily Show ve Lately Show’u bir kenara bırakırsak hiç kimse @midnight kadar rasyonel bir format değişikliğine cesaret edemedi. Tam anlamıyla bir talk-show diyemesek de yayın saati ve içeriğiyle yine de bu kategoriye dahil olan @midnight, şu sıralar en sevdiğim işlerin başında geliyor.

atmidnight1

Programa geçmeden sunucusu Chris Hardwick’ten bahsetmeden olmaz tabii. O içimizden biri. Pek çoğuna göre geeklerin sarı saçlı prensi. Pek çok geek işinde yaptığı seslendirmeler ve konuk oyunculuklarını ayrı bir yere koyarsak, Talking Bad (Breakin Bad üzerine yaptığı söyleşi programı), Talking Dead (Walking Dead üzerine yaptığı söyleşi programı), The Nerdist (Hem podcast, hem televizyon şovu, hem de web sitesiyle) ve tabii ki konumuz olan @midnight ile bütün hayatını geekliğe, nerdlüğe adamış bir adamdan bahsediyoruz.

Peki nedir bu @midnight? Gece yarısı yayınlanan, üç farklı komedyenin bir yarışma konsepti üzerinden gündelik konularla, geeksel haberlerle, sosyal medyada öne çıkan olaylarla ilgili espriler yaptığı ve çok anlamı olmayan puanlar kazandığı bir program. Yarışma bazısı her gün, bazısı o güne özel olan farklı segmentlerden oluşuyor. Rapid Refresh kısmında o günün öne çıkan başlıklarıyla ilgili yorumlar yapılırken, Hashtag Wars kısmında belirlenen bir hashtag üzerinden yarışmacıların üretebildikleri kadar espri üretmeleri bekleniyor, ki bu kısım programdan sonra da twitter üzerinden herkesin katılabileceği bir şekilde devam edip, bir sonraki programda seçilen bir tanesi yayınlanıyor.

atmidnight2

Arada her gün değişen kısımlardan sonra son olarak, en yüksek puan alan iki kişi FTW turunda yarışıyor ve kazanan o gün için interneti de kazanmış oluyor. Reklamlar hariç 20 dakika süren program, çok vaktinizden almadığı gibi o yirmi dakikada da kahkahalara boğulmanıza sebep oluyor. Özellikle Perşembe günleri görece daha ünlü konukların olduğu programda eğer sağlam bir üçlü denk gelirse herkesi kırıp geçiriyor.

Sunucusuyla ve içeriğiyle tam “bizlik” bir program olan @midnight pazartesiden perşembeye yayınlanıyor. Yazı çok açıklayıcı olmamışsa da bir kez izlediğinizde hemen konsepte adapte olacağınızdan hiç şüphem yok. Sizde klasik formatlardan sıkıldıysanız ve farklı bir eğlence arayışındaysanız, günde sadece yirmi dakikanızı ayırarak bu bağımlılık yapıcı oyuna katılabilirsiniz.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

4 Comments

  1. Sadık Dişli Reply

    Sabırsızlıkla, bu tür programların Türkiye’ye gelmesini bekleyeceğim sanırım, belki bir 10 yıl felan ya…

      • Sadık Dişli Reply

        Açıkçası ingilizcemi geliştirmek için sık sık izliyorum böyle programları, yararı da fazlasıyla oluyor. Bu programi bugun sayenizde kesfettim. Hemen izlemek niyetindeyim Tavsiyeniz için size çok teşekkür ederim 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.