Dünya çizgi romanında dört baskın ekol olduğuna dair yazıp çizmiştik evvelden: Amerika, Franko-Belçika, İtalya ve Japonya. Bu dört ekol, birbirinden olabildiğine bağımsız ve elbette, kendisine has kültürel belirteçleri ve ikonları olduğu gibi kendilerine has gelenekleri, organizasyonları ve ödülleri de var. Ve aynı Fransız sinemasının Amerikan sinemasından ayrılışını sembolize eder şekilde Cannes ve Oscar gibi iki ayrı kurumun varlığı gibi, çizgi roman dünyasında da bu iki kültürün kendine has, farklı çizgi roman ödülleri var.

Yani uzattım ama, kabaca şunu demeye çalışıyorum. Eğer çizgi roman dünyasının Oscar’ı Eisner ödülleriyse, çizgi roman dünyasının Cannes’ı da 1974’ten beri düzenlenen Angouleme Uluslararası Çizgi Roman Festivali’nde verilen , eski adıyla Alph-Art, yeni adıyla Angouleme ödülleri. Bunlar genelde Avrupai işleri ödüllendirler. Yani Jerusalem, Quai d’Orsay gibi işler ödül alır oralarda. Bu sene, biraz tersi oldu. İki Amerikan işi Angouleme’den ödülle döndü.

Ms. Marvel

En İyi Albüm ödülünü Richard McGuire’ın Fantagraphics çıkışlı Here çizgi roman kitabı aldı. Buradaki albüm tanımının, Amerikan literatüründeki “grafik roman” terimine yakın olduğunu söylemek gerek. Yani Tenten’leri düşünün, seri değillerdi de, bir koca kitaplardı ya hani? Öyle. Asıl şaşırtıcı olan ise McGuire’ın ödülü değil bu arada. İlginç olan, En İyi Seri ödülünün, G. Willow Wilson ve Adrian Alphona’nın Ms. Marvel ilk cildine gitmiş olması.

Bu Marvel’ın Angouleme’de aldığı ilk ödül. Daha önceden bir defa Bendis & Maleev ikilisinin Daredevil serisiyle aday olmuş, ama ödülü alamamışlardı. Wilson ve Alphona’nın Ms. Marvel’ıyla aldılar. Dürüst olmak gerekirse, ben Hawkeye, Captain Marvel, Unbeatable Squirrel Girl gibi işlerin daha iyi olduğuna inanıyorum Ms. Marvel’dan. Ama Avrupai bir zevke neden uyum sağladığını da görmek hiç zor değil; zira Kamala Khan’ın hikayesi, uyumsuzluk, çeperde kalmak, diyaspora olmak gibi kavramlar üzerine güzel sözler söyleyen bir şey. O yüzden, Angouleme’in tercih etmesi, şaşırtıcı değil Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.