Bazen, bizim bir meselenin dibine inme konusunda belirgin bir eğilim gösteren insanlar olarak kendi çapımızda bir köpük içinde yaşadığımızı fark ediyorum. Bunları da kendi hâlimde idrak ediyor değilim bu arada, genelde bir araştırma, ya da çok acayip bir rastlantı sonucu çarpılıyor gerçekler yüzüme. Mesela biz Transformers serisinin kötü olduğuna geek insanlar ve eleştirmenler camiası olarak çok mutabıkız, ama bir yandan onu gelmiş geçmiş en iyi film seçecek kişiler de var. Çünkü gerçekten, senede bir kez, çıkmışsa Furious, çıkmamışsa Transformers filmi izlemeye falan gidiyorlar.

Bunun bir benzeri de işte The Harris Poll isimli anketten geldi. Mesele bizim ülkeyle ilgili değil, anket 9-14 Aralık 2015 tarihleri arasında Amerika’da yaşayan 2,252 yetişkin kişi arasında yapılmış. Mesele en sevilen oyuncularla ilgili. Bu ankette yaş, siyasi görüş, ekonomik güç, eğitim seviyesi gibi şeyler eşit dağıtıldığından, çok farklı insanlar girmiş listeye. Mesela belli ki daha kırsal, muhafazakar kesimin desteğiyle John Wayne ve Clint Eastwood gibi iki Amerikan ikonu dördüncü ve sekizinci sıradan girmişler listeye.

Forrest-gump-original

Yaşlar da biraz büyüdüğü için, araya Denzel Washington, Sandra Bullock ve Julia Roberts gibi 90’lar ve 2000’lerin başında çok büyük olan, şimdilerde ise gençlere o kadar da sirayet etmemiş aktörler de varlar. Bir noktada, dokuzuncu sırada Brad Pitt var, o zaten artık “yakışıklı aktör” ile eş anlamlı bir isim olduğundan demirbaşı bu tip listelerin. Star Wars ile büyümüş neslin gazıyla Harrison Ford var, bir de yeni nesilden Jennifer Lawrence girmiş. Yalnız bizim derdimiz, bu sekiziyle değil. Bize acayip gelen, listenin ikincisi.

Birinci sırada Tom Hanks var, bir onu söyleyelim. Bu da gayet doğal. Tom Hanks hakkında bir kötü laf edene rastlayamayacağınız, hiçbir filmi alenen kötü olmayan, suratından dostanelik ve sempatiklik akan bir adam. Neticede soru “en sevdiğiniz” olunca, listeye girmesi acayip değil. Acayip olan ikinci sırada Johnny Depp’in olması. Çok garip. En son Karayip Korsanları’ndan beri gişede hiçbir başarı elde edemeyen, yapımcılarına en az kâr getiren oyuncu seçilen, eleştirmenlerin yerden yere vurduğu adam, 2015’in en sevilen ikinci aktörü. Bu nasıl oluyor, hiçbir fikrim yok. Ama bu anket, ne olursa olsun Karayip Korsanları 5 gelince gişede bir yer açma gereksinimini ortaya koyuyor, orası kesin…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.