Ne maçtı be! Masallardan çıkmış gelmiş gibiydi. Nadal ve Federer, Avustralya’nın sert zemininde, tenis dünyası için 2017’ye müthiş bir giriş yaptılar. Beş set oynadılar, sonuncusunda Roger Federer on beş yıl sonra ilk kez top 10’un dışında bir konumdan katıldığı bir Grand Slam’de efsanevi rakibini alt etti. İsviçreli raketin kariyeri, her geçen gün daha da akıl almaz bir mertebede süzülmeye devam ediyor. Merdiveni geldi 35’ine dayadı Roger, ama hâlâ bana mısın demiyor, hâlâ bizi şaşırtabiliyor. Onu ve Serena Williams’ı canlı izleyebilmek, herhalde bizim neslin en büyük lükslerinden biri.

Federer Avustralya Açık’ı perili bir hikaye edasında kazanınca, biz de üstadın kariyerini bir düşünmeye başladık. Acaba kaç rekoru vardı Federer’in? İş “toplamda kaç yaş bazlı rekor kırmıştır” diye başladı, sonra “kırmadığı kaç rekor var ki?” civarında sonlandı. Çünkü tenisin açık dönem rekor kayıtlarını incelemek, “Federer’in ismine kaç kere rastlanacak” oyunu oynamak gibi bir şey. Biz de madem öyle dedik, Federer’in rekorlarını şöyle bir listeleyelim. Bu öyle edebi bir liste olmayacak, şimdiden uyaralım. Daha ziyade kaba kuvvetle vurgu yapmak derdimiz. Bu adamın ne kadar fazla rekor kırdığını görmek, göstermek.

Çünkü gerçekten, şuraya yazdığımız rekor sayısı yirmi dokuzsa, almadıklarımızın sayısı herhalde kırkı aşar. Ne ATP rekorlarını, ne de Masters rekorlarını ayrı ayrı almadık. Anlatınca çok abes gözüken ince rekorları da listelemedik. Bunlar sadece “vay anam” dedirten rekorlar. Şu şekilde sıralanmaktalar. Tepeleme içselleştirin, bir posta daha hayranlık geliştirin Federer’e. Yürü be Federer, Wimbledon’a kadar yolu var!

 

En Fazla Grand Slam Kazanan Oyuncu – 18

01

 

En Fazla Grand Slam Finali Gören Oyuncu – 28

Roger Federer of Switzerland plays a shot to Alejandro Falla of Colombia during their men's singles match at the French Open tennis tournament at the Roland Garros stadium in Paris

 

En Fazla Grand Slam Yarı Finali Gören Oyuncu – 41

03

 

En Fazla Grand Slam Çeyrek Finali Gören Oyuncu – 49

04

 

En Fazla Grand Slam Maç Galibiyeti Alan Oyuncu – 314

05

 

Üst Üste En Fazla Grand Slam Finali Gören Oyuncu – 10

06

 

Wimbledon’ı En Çok Kazanan Oyuncu – 7 (Sampras ile paylaşıyor)

Jeff J Mitchell   (UNITED KINGDOM - Tags: SPORT TENNIS)

Wimbledon’da En Fazla Final Gören Oyuncu – 10

11

Avustralya Açık’ta En Çok Maç Kazanan Oyuncu – 87

12

Amerika Açık’ta Üst Üste En Çok Şampiyonluk Kazanan Oyuncu – 5

27

 

Amerika Açık’ta Üst Üste En Çok Maç Kazanan Oyuncu – 40

08

Avustralya Açık’ta Üst Üste En Çok Set Kazanan Oyuncu – 30

16

Wimbledon’da Üst Üste En Çok Set Kazanan Oyuncu – 34

29

 

Sert Zeminde En Çok Maç Kazanan Oyuncu – 165

 

17

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.