Muhabbette şarkı niye açılır? Eminim hiçbiriniz “zira karşımdakinin sohbetini kuru çekemiyorum, kusura bakmayın” diyecek kadar az sevmiyordur arkadaşlarını. Karşındaki senin canın, kanın oluyor; söylediklerini büyük bir şevkle dinliyor, sen de ona büyük bir şevkle bir şeyler anlatıyorsun; ancak yine de bir “Müzik açalım abi” deniyor illa ki sohbetin bir noktasında. Niye yapılıyor bu? Çok büyük ihtimalle, herkesle aynı sebepten: arka planda ses olsun.

Sessizlik bazen düşürüyor insanları; bazen de insanlar sadece ortamın dokusu ve tonu baştan belli olsun, biraz sanat tarafından dikte edilsin istiyorlar. Biz buna çok okeyiz. Yalnız burada ortada şöyle bir problem var: Sözlü şarkılar ekseriyetle muhabbeti bozuyorlar. Bu denenmiş ve görülmüş bir şey. Muhabbet ortamlarında en iyi enstrümantal şarkılar gidiyor. Ama orada da şöyle bir sıkıntı var, playlist’lerin –ve radyonun– en güzel yanı olan sevdiğin şarkının aniden çıkması hususu daha da nadir bir olay oluyor .

Biz buna şöyle bir orta yol önermek istiyoruz –bakın, önermek diyoruz, çok da emin değiliz bundan. Ama müsaadeniz varsa, beraber de denemek istiyoruz: Karaoke şarkılar. Haberiniz yoksa söyleyelim, Spotify’ın baya derin bir karaoke arşivi var. Pek çoğu polifonik Casio org üzerinde yapıldığı için çöp, ancak bir bölümü gerçekten orijinal enstrümanlara yakın bir hava verebiliyor. Biz onlardan, biraz da enstrümanları keyifli tınılar çıkartan şarkılardan bir playlist derledik.

Yorgan döşek 17 şarkı, toplamda da 1 saat kadar oldu playlist. Biz bir sonraki muhabbet ortamımızda açıp, tam olarak insanların arada tanıdık şarkı görüp “aa, oha çok iyi” demesini, ama akabinde şarkının varlığını arka plana atıp muhabbete odaklanabilmesini hedefleyeceğiz. Buyurun, siz de deneyin. Ortamlarda bir test edin, sonra da sonuçları bize söyleyin. Samimiyetle de merak ediyoruz. Yorumlarda yazın olur mu? Buyurun, iyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.