Dünya’yla ve çevresindeki o sonsuz çerçeveyle belli ki bir derdi olan insanlar müzik yaptığında yarattığı haz da o sonsuz çerçevenin sınırlarında geziyor. Bir öyle bir böyle olmaya çabalayan koca ülkenin sallantısı istisnai özgünlüklerin doğmasına sebebiyet verdi zaman zaman. Son Feci Bisiklet de ne mutlu ki o istisnalardan biri. Anadolu rock’ı kendi tercih etmediği dertlere kafa tutmak zorunda bırakılan bir nesille aynı kaba koyup karıştırdığınızda aşağı göreceğiniz şarkılar besteleniyor. Bize de tekrar tekrar dinlemek düşüyor.

indir (2)

Bikinisinde Astronomi

“Sıkılırsan güneşten, gece oluruz erkenden…”

Listeden bir başyapıt seçeceksek seçim kesinlike Bikinisinde Astronomi olur. Sayfayı aşağıya kaydırdıkça dinleyeceğiniz birbirinden güzel o şarkıların tarzına, farklılığına sebebiyet veren şey işte bu şarkı. Gruba yabancıysanız ama etrafta en azından grubun bir şarkısını dinlediyseniz Bikinisinde Astronomi’yi dinlemişsinizdir. Kabul etmeliyim şarkıya ya da sözlerine rastladığınız yerler pek iç açıcı olmayan ergen profilleri olabilir. Ama şarkıyı dinlerseniz bunun sadece şarkının güzelliğine dalalet olduğunu anlarsınız. Çünkü Bikinisinde Astronomi dinleyip irdeledikçe anlam kazanan ama sadece fonda çalıyorsa bile dikkat çekici olabilecek bir şarkı. Bu yüzdendir şarkının en alakasız köşelerde bile belirmesi.

Bu Kız

“Bu kızla bana bir oda bir yatak bir kütüphane yeter.”

Her erkeğin hayatında “Bu Kız” olmuştur ya da olacaktır. Her kadın da hayatının bir noktasında birisi için “Bu Kız” olmuştur ya da olacaktır. Bir kızın son yıllarda yapılmış belki de en tutkulu ve samimi tasvirlerden birini dinliyoruz. Ani yükseliş ve alçalışlarıyla Bu Kız çaldığı süre boyunca beyninizin işitmeye ayrılmış her noktasını doldurmaya çabalıyor. Şarkıyı uzun bir iç çekişle sonlandırmazsanız duygu dünyanızı acilen gözden geçirmeniz gerek. Zira içten içe çürüyor olabilirsiniz.

Gece

“Elbet gece uzun ama hayat kısa…”

Son Feci Bisikletin ikinci albümü Vesaire’den bir parça Gece. Başlangıcında ve sonundaki o Güney Amerika tadıyla albümün en değerli parçalarından aynı zamanda. Siz dinlediğinizde ne hissettiniz bilmem ama ben ne zaman Gece’yi dinlesem bir yaz aşkının 3 dakikalık özetini dinliyor gibi hissederim. Şimdi benim vesilemle şu yaz günü birkaç aşığa ulaşırsa bu şarkı ne de güzel olur.

İ.K.O. (İstanbul’da Kedi Olmak)

“Bir hayatı seninle yaşamak dedi
 İstanbul’da kedi olmak gibi
 Bir yanın beni hep besledi
 Bir yanın ölmemi istedi”

Arada kalmışlığın en içten tasviri, İstanbul’da Kedi Olmak. Son Feci Bisiklet, İ.K.O.’yla beraber tam olarak ne yaptıklarını ve kime hitap ettiklerini anladığı noktaya geliyor. Bir grup için bu an önemlidir. Çünkü amaç ne kadar özgün olmak olursa olsun dinlenildiğinizden ve sevildiğinizden emin olmak istersiniz. Başta single olarak sürülen sonra Vesaire albümüne eklenen şarkı Son Feci Bisiklet ve dinleyicisi arasındaki güven bağını kuruyor. Zaten grubun Vesaire’yi çıkartarak Youtube grubu olmaktan tam tescilli bir müzik grubu olmaya adım atmalarını bu güven bağı sağlıyor.

Viva La Vadi

“Herşeyi geri çevirmek mümkün
Birlikte ve topyekün
Boyun eğmeden, boyun eğene değmeden”

Grubun en rock şarkısına geldik. Dünya’yla olan dertlerini diğer şarkılarında satır arasına sıkıştırırken artık dayanamayıp baştan başa bir şakı haline getirmişler anlaşılan. Hem Vesaire’nin hem de grubun tüm diskografisinin en ayağa kaldırıcı, ritim tutturucu şarkısına Kahlo’nun son tablosunun arkasına ağızlara takılan Viva La Vida (İspanyolca’da: Yaşasın Hayat!) sözünün biraz oynanmışını laik görmüşler. Sevenlerinin coşkusunu şarkının ismiyle mühürlemişler.

Elektrot

“Bir yerlerde belli ki umut var
Ama onu bulan gizli cebine koyar”

O kıpır kıpır tondan sonra biraz da ruhunuzu okşayacak bir şarkıya geçiyoruz. Vazgeçmemenin bir yetenek olduğu şu günlerde bir şeylerden vazgeçmek durumunda kaldığınızda bu şarkıyı açıyorsunuz. Sonrası huzur ve kaliteli müzik. Bu arada şarkıyı tekrar tekrar dinlerken olur da şarkının ismiyle içeriğini bağdaştırabilecek olursanız beni nerede bulacağınızı biliyorsunuz.

Uzaydan Geldiğine Göre Yorgun Olmalısın

“Uzaylı bir deli “Gezegeninde bir sorun mu var?” dedi
 Benim bildiğim hep burası böyleydi”

Son Feci Bisiklet henüz paylaşmaktan çekinenlerin arasında bir fısıltıyken yazılan bir şarkı bu. İçindeki kolay bulunur Büyük Ev Ablukada esintileri var. Ama en büyük şairler önceki büyüklerinden birkaç söz arakladığını itiraf etmişlerdir. O yüzden bu esinlenme için kızmıyoruz. Aksine büyük Ev Ablukada’ya sonrasında kulağı geçecek bir boynuza sebebiyet verdikleri için teşekkür ediyoruz.

Sıkıntı Var

“Kuşların hepsi sessiz biri onları akort ediyordu şüphesiz.”

Grup şu ara single şarkılarla hayranlarını besliyor. Sıkıntı Var o singlelardan biri. Hepimizin gün içinde içimizden ya da dışımızdan haykırdığı şeye ritim katılmış ve önümüze sunulmuş. Hakikaten içimizde bir sıkıntı var ve ondan kurtulabilmek bir yana ne olduğunu bile saptayamayacak kadar yer bulmuş ve saklanmış. Yapabildiğimiz tek şey ondan şikayetçi olmak ve bize bu dünyaya gelmek istiyor muyuz diye sormadan ortasına bırakanlardan.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.