Bir oyunu bitirmek sizi birden fazla duyguya sevk eder. Öncelikle oyunu bitirdiğiniz tatminkâr bir mutluluk hissedersiniz. Oynadığınız oyuna göre değişen finalde eğlenir ya da hüzünlenirsiniz. Son ve kaçınılmaz olarak da güzel bir oyunu bitirdikten sonra oluşan boşluk hissiyle mücadele edersiniz. Bu boşluk hissini; oyunun hikâyesini tekrar tekrar okuyarak, fark etmediğiniz paskalya yumurtalarını internette arayarak ve son olarak başka insanların oyunda sevdiğiniz ya da sevmediğiniz şeylere nasıl tepki verdiğini izleyerek bir miktar azaltmaya çalışırsınız. Biz de güzel bir oyunu bitirmenin verdiği hislerin tamamını bir araya getirdik ve bundan bir çalma listesi hazırladık. Karşınızda //gameover!

Bu listeyi yaparken aslında birçok şeyi göz önünde bulundurdum. Öncelikle listede çalan tüm parçaların, bir oyunun kapanış jeneriğinde yer alması gerekiyordu malumunuz. İkinci kıstasım ise bu listeye girecek eserlerin, “original soundtrack” yani içerisinde bulundukları oyuna özel olarak bestelenmeleriydi. Ve son olarak en büyük kıstasım, oyunu bitirdikten sonra akan jenerik ile birlikte bize ne kadar güzel vakit geçirdiğimizi hatırlatacak müzikler olmalıydı. Bütün bu parametreleri bir araya getirdiğimde de ortaya böyle bir liste çıktı.

Listenin en başına tabii ki ilk Portal oyunun kült bir eser hâline gelen Still Alive parçasını koydum. Zira ne zaman oyunlarla ilgili bir liste yapsam Portal’ı en başa koyarım. Daha sonra Dishonored’da verdiğimiz kararların sonuçlarını izlerken arka planda çalan Honor for All ve Hades’de Stiks nehrinin sularında başladığımız yere geri dönerken dinlediğimiz In the Blood geliyor. Zaten listenin büyük bir kısmının, Supergiant Games’in geliştirdiği oyun müziklerinden oluştuğunu fark edeceksiniz. Zira şu ana kadar tek bir boşu bile yok bu konuda.

Her ne kadar verdiği cesur kararlarla oyun dünyasını ikiye bölse de The Last of Us II’nin sonunda Ellie’nin başladığı ve Joel’in tamamladığı Wayfaring Stranger şarkısı benim kalbimde her zaman özel bir yere sahip olacak. Öte yandan çocukluğumun en büyük iki oyunu Prince of Persia ve Mass Effect oyunlarının müziklerinin de bu listede mutlaka ama mutlaka yer alması kanaatindeyim. Son olarak listeyi Portal 1 ile açıp Portal 2 ile kapattığım için de ayrıca bir mutluyum.

Çalma listesi yapmak benim için oldukça zor bir şey, bu yüzden çalma listesi yazılarımda biraz daha fazla heyecanlanıyorum. Umarım siz bu listeyi beğenmişsinizdir. Ayrıca bu listeye siz de önerilerde bulunmak isterseniz beni ne kadar mutlu edersiniz, anlatamam. Yorumlarınızı ve önerileriniz mutlaka bekliyorum.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.