Neil Gaiman, eserleri yahut uyarlamaları, sevip sevmemekten ayrı bir şekilde, takdir gören ve takdiri ölçüsünde de ilgi gösterilen bir isim. Düşlem’de konuşmaya da başladığımız Sandman serisi mesela tüm heybetiyle karşımıza duruyor, İskandinav Mitolojisi‘ni mitolojiye giriş seviyesinde herkese tavsiye ediyoruz, dizi cephesinde ise bir yandan American Gods ve bir yandan Good Omens uyarlamaları kendilerine ait kitlelerini oluşturdular. Gaiman’ın 2005 tarihli, Anansi Boys isimli romanı da şimdilerde, Amazon için bir mini dizi olarak uyarlanıyor. Dizinin başrolü, geçtiğimiz Akademi Ödülü adaylıklarında ismi geçen Da 5 Bloods filminde de kendisini gösteren Delroy Lindo oldu.

Söylemeden geçmemek lazım, Anansi Boys’un uyarlanması, American Gods dizisinden de eski bir hikâye. Romanın ta 2014’te, her biri birer saatten oluşan bölümlere sahip bir mini dizi hâlinde, hem de BBC tarafından uyarlanacağı söyleniyordu. Fakat bu söylentilerden şimdiye kadar bir şey çıkmadı.

Dizinin uyarlandığı Anansi Boys’ta, American Gods’ta da yer alan, Batı Afrika’nın hilekâr tanrısının tecessümü Mr. Nancy’nin ölümünden sonrası anlatılıyor. Arkasında iki oğul bırakan Mr. Nancy’nin ikizleri, birbirlerinden haberdar olmadan büyüyorlar. Olaylar da zaten buradan sonra gelişiyor; ikizlerden Charlie, babasının bir tanrı olduğunu ve onun ölümünden sonra tüm güçlerini miras alan bir erkek kardeşi olduğunu keşfediyor. Kardeşi, tanrı babasının olağanüstü güçlerinin yanında diğer özelliklerini de boş geçmiyor elbette, Charlie’nin hayatına hem yeni maceralar hem de yeni tehlikeler getiriyor.

Dizi için açıklanan ilk ve şu an için tek oyuncu olan Delroy Lindo, bizzat Anansi yahut Mr. Nancy’i canlandıracak. Gaiman da genel itibariyle eserlerinin uyarlamalarıyla yakından ilgilenen ve bu uyarlamalarla ilgili bolca konuşmaktan da geri durmayan bir yazar olarak başrol oyuncusundan memnuniyetini açıklamış. Amazon için uyarlanan dizi hakkında, altı bölümlük bir mini dizi olarak planlanmasının yanında başka bir şey de henüz bilmiyoruz.

Süreci takip ettiniz mi bilmiyorum ama American Gods ve Mr. Nancy meselesi, takip edenler için bayağı sinir bozucu bir seyir izlemişti. Öyle ki bir noktada -ki bu nokta, Mr. Nancy’i canlandıran Orlando Jones‘un karakteriyle Amerika’da yaşayan siyahilere yanlış mesaj verdiği gerekçesiyle kovulması oluyor- o veya bu şekilde diziden bahsetmeyi bile bıraktık. Yazar Gaiman, özellikle Sandman uyarlamasına seçilen oyuncularla ilgili yaptığı açıklamalardan hareketle, bizler gibi bu durumdan hoşlanmayacak bir izlenim veriyordu ama kendisinin konu hakkında bir açıklaması var mı bilmiyorum, bilen varsa çıtlatsın. Fakat en neticesinde, ayrıntısını şuradaki yazımızdan okuyabileceğiniz böyle bir süreçten sonra, bir başka yüzle de olsa Anansi’nin hikâyesinin anlatılacak olmasını mutlulukla karşılıyorum. Siz ne dersiniz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.