Şaka değil, NASA bile ciddi kıllanmış durumda şu anda. Mars ve Jüpiter arasındaki astroid kuşağının cüce gezegeni Ceres’te ortam yıkılıyor!

ceres_piramit_01

Öyle bir dönemde internet sitesi açmışız ki, 6 ayda bir uzayla ilgili çok ciddi haberler giriyoruz. 90’larda bu kadar büyük haberler gelmezdi uzaydan, hatırlar mısınız? E.T. vardı, Taken vardı, gri adamlar filan…

NASA’ya ait “Dawn” kardeşimiz (cici bir probe kendileri, gidiş o gidiş yani, dönmeyecek) Ceres etrafında geçişe devam ederken, geçtiğimiz haftalarda ilk önce büyük, parlak alanlar yakaladı. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi, büyük bir krater içerisinde yer alan bu geniş, parlak alanlar, internette bayağı ses getirdi. “Belli ki Ceres’te gece erken başlıyor, adeta Las Vegas” geyikleri döndü, pek çok insanın aklına bu parlak bölgelerin şehir olabileceği geldi. Öte yandan NASA elbette cool duruşunu bozmadı, “Bunlar büyük tuz veya buz gövdeleri olabilir, hemen sığınaklara koşmayın” dedi.

ceres_piramit_03

İlk haberlerden sonra, şimdi tekrar Ceres’ten haber var. Dawn bu sefer de, yine cool duruşunu bozmayan NASA’nın açıklamasıyla “Düzlük içerisinde yüksek bir eğimle yükselen piramit benzeri bir şekil” keşfetmiş durumda. Bakınız görseline:

ceres_piramit_02

Hoop, hadi bakalım! Çıldırdık, çıldırttık! NASA’ya göre, bu şekil volkanik bir oluşum olabilir, gerçi Ceres üzerinde volkanik harekete işaret edecek başka bir delil henüz yok. Kimilerine göre ise, tamam abi uzatmayın, işte uzaylılar onlar!

Bir diğer ek not, ve genel geçer bir bilgi, güneş sistemindeki bu meteor kuşaklarının, iki cismin çarpışması ile ortaya çıktığıdır. Yani Jüpiter ve Mars arasında eskiden biz gezegen vardı. O gezegene bir şey oldu, şimdi meteor kuşağı var. O meteor kuşağının en büyük cisminin üzerinde de bilim adamlarını kıllandıran bir şeyler bulup duruyoruz… Sonumuz hayır olsun?

Neyse, uzayda işler yavaş ilerler, yeni haberler bakalım ne ara gelecek. O arada siz, güneş sistemimizde başka bir yerlerde daha piramitler olması ihtimali ile uyuyun bu gece, yarına başka bir insan olarak uyanırsınız!

 

3 Comments

  1. Zamanı geldi de geçiyor bence yavaş yavaş.Bu arada Radikal haberi full sizden almış haberiniz olsun.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.