Malumunuz, geçenlerde PS4 için Uncharted: Nathan Drake Collection yayınlandı. Biz de hunharca, gözümüzü kırpmadan, acımadan edindik. Üç oyunu da PS3’te oynamıştık zaten, ama tekrar oynayasımız vardı, bunu da yeni nesil grafiklerle yapma fırsatı gelince tepmedik. Üç oyunda birden gezinirken, aklımıza Naughty Dog’un bizi seneler içinde soktuğu yerler geldi. Hem analım, hem de Nathan Drake Collection’ın bizde yarattığı ihya hissini de aradan çıkartalım istedik. Buyurunuz!

 

10. London Underground

1

Çok dile getirilmez ama, bence Uncharted 3’ün seriyi biraz daha kentsel lokasyonlara taşıması dev iyi hamleydi. Tabii bunu yaparken de serinin alametifarika gizem ve egzotik kanadını da ihmal etmediler. London Underground bunların kusursuz bir birleşimiydi. Dünyanın ilk metrosu hakkında çok şey yazıldı, çizildi; Uncharted 3 de bunların arasına layık bir eklentiydi.

 

9. Cartagena

2

Yine Uncharted 3’ten gidiyoruz. Aynı yukarıda söylediğimiz gibi, Uncharted 3’ün kıymeti o standart Uncharted lokasyonlarının hissini, daha kentsel bir yapıyla birleştirmesiydi. Bunu London Underground da mevzubahis lokasyonun gizemi ve mistisizmiyle birleştirerek yaptılar; Cartagena da bilindik Uncharted bölgelerini sabit tutup, kırsaldan kentsele geçerek becerdiler. Maşallah bir de Uncharted 3 harika gözüktüğü için, görsel de şölen verdiler bizlere!

 

8. Shambhala

3

Uncharted 3’ten, serinin tartışmasız en iyi oyunu olan Among Thieves’e, yani Uncharted 2’ye geçiyoruz. Shambhala, oyun boyunca adını devamlı duyduğumuz; mistikliği, gizemi, güzelliği boyuna övülen bir yerdi. En sonunda ziyaret ettiğimizde, tüm bu muhabbetin boşuna olmadığını gördük. Naughty Dog maşallah, fantastik bir cennet yaratıp koymuştu karşımıza, biz de afiyetle yedik.

 

7. Tibetan Village

4

Uncharted 2’nin muhteşem açılış sahnesi olarak da hizmet veren o trenden kaçış sahnesinden sonra, bu isimsiz Tibet köyü bir mola yeri vazifesi görüyordu. Yalnız maşallah, öyle bir mola yeri ki, İstanbul-Ankara arası otobüsler buraya park etseler, herhalde haftada bir işimiz olmasa da otogara gidip bilet alırız. Renkleri, sakinleri, bölümün hikaye içerisindeki konumu falan gerçekten şahane ve unutulmazdı.

 

6. Golden Abyss

5

Kendisi Uncharted: Nathan Drake Collection da yok (ki niye yok, bizce çok saçma, keşke olsaydı) ama, Golden Abyss’i de burada anmak istedik. Bakın, PS3’te, özellikle de artık ömrünün sonuna gelmiş ve Naughty Dog tarafından ümüğü sıkılmakta olan bir PS3’te güzel lokasyon yapmak kolay. Golden Abyss Vita’da gördüğümüz bir yerdi, ve buna rağmen yine de nefesimizi kesmişti… Keşke biraz daha uzun takılsaydık.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.