2017 NBA sezon öncesi dönemi gerçekten de çok acayip şeylere gebe olmaya devam ediyor.

Akıl çıkaran takaslar, dramatik ayrılıklar, coşkulu tekrar birleşmeler derken bütün yazı NBA konuşarak geçirmiştik zaten. Şimdi hafiften ön maçlar oynanmaya başlar, oyuncu alışverişleri de yavaşlar diye düşünürken bu sefer büyük bombayı NBA’in kendisi patlattı ve All-Star maçının formatının çok ciddi bir değişiklik geçireceğini duyurdu. Artık Doğu vs. Batı ayrımı olmayacak. Gerçekten. Troll değil.

Hatırlayacaksınız geçen sene oylama sisteminde ciddi bir değişiklik yapılmış, iki takımın ilk 5’lerini seçme hakkı %50-%25-%25’lik bir oranda sırasıyla taraftarlar, oyuncular ve basketbol medyası arasında dağıtılmıştı. Önceden ilk 5’leri sadece taraftarlar belirliyordu, bu da Zaza Pachulia’yı All-Star yapar gibi olunca kuralı değiştirmişlerdi. Bu sene, bu sistemin üzerine yeni bir kural daha çıktılar. Artık Doğu ve Batı konferansları yerine, en çok oy alan oyunculardan oluşacak takım kaptanları ortak oyuncu havuzundan bir ilk 5 çıkartacak.

All Stars

Yani pratik anlatalım. Diyelim ki bir takımın kaptanı LeBron James. Öbür takımın kaptanı da Kevin Durant. Ortada da kendileri hariç 22 kişi var. Bunların -yine kendileri hariç- 8’i dış oylamayla, 14’ü ise koç seçimiyle All-Star seçilmiş isimler. Durant ve LeBron, baya mahalle maçı gibi adam alışacaklar ve birer kadro oluşturacaklar. Artık ilk adamı kim alacak, onu nasıl belirlerler bilmiyoruz. Belki adım alışırlar, belki yazı tura atarlar, belki cipskolakilit yaparlar; kendi aralarında halledecekler. En nihayetinde ilk 5’e oyuncu seçerken bizim oylamalarımızı dikkate almak zorunda olmayacakları kesin.

Bu değişikliğin arkasındaki en büyük etkenlerden biri olarak Doğu Konferansı’nın güçsüzlüğü ileri sürülüyor; ki kısmen de olsa bu doğru olabilir. Ancak kuvvetle muhtemel en önemli sebep yenilik ihtiyacı. All-Star maçı giderek ilginçliğini yitiren bir konsept. Özelilkle geçen seneki acayipliğin üzerine mutlaka bir şeyler yapmak gerekiyordu. Gerekli merciler de olaya daha mahalle maçı havası katmakta karar kılmış. Bakalım nasıl olacak… Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.