Rick and Morty’nin üçüncü –ve tartışmasız bir biçimde, en popüler– sezonu nihayet geçtiğimiz Pazartesi sabahı yayınlanan final ile ekranlara veda etti. Lafı kıvırmaya gerek yok, nefes kesici bir sezon sundu bize Rick and Morty. On bölümün onu da belli bir standardın üzerindeydi, bazıları ise hayal bile edemediğimiz çıtaları yakıp geçti. Biz de gidişinin ardından, mevcut on bölümü bir kötüden iyiye dizelim istedik.

Buyurun efendim! Kendi sıralamanız farklıysa, mutlaka Muhit’e yazmayı da ihmal etmeyin!

 

10. Vindicators 3: The Return of Worldender

01 Vindicators 3

Vindicators bölümünü son sıraya koymak epey kolay bir tercih aslında, zira dizinin yaratıcılarından Dan Harmon’a göre de kendisi sezonun en kötü bölümü. Bunun böyle olmasının pek çok sebebi var. Parodi ettiği konsepti derinlemesine ele almayışı, tatmin edici bir final sunmayışı, Rick’in çoğunlukla arka planda oluşu… Ama bizce en büyük sebeplerden bir tanesi kesinlike Pickle Rick bölümünün arkasından gelmesi. Ne olursa olsun o bölümü takip etmek zordu.

Ki demişken…

 

9. Rickmancing the Stone

02 Rickmancing the Stone

Rick and Morty’nin üçüncü sezon ikinci bölümünü tam dört ay bekledik. Dört ay. Diziyi toplamda bir seneyi aşkın bir süre beklemiş olduğumuz düşünülürse az gelebilir, ama ilk bölüm çok iyiydi ve biz ikincisi için dört ay beklerken delirdik. Bu beklenti de Rickmancing the Stone’u, Vindicators gibi incitti elbette. Ancak Vindicators için söylenebilecek pek çok eksi, burası için de geçerliydi.

 

8. The Rickchurian Mortydate

04 Rickchurian Mortydate

Bu bölümü sekizinci sıraya yerleştirirken, yarattığı hayal kırıklığının hem Vindicators hem de Rickmancing ile kıyaslayınca daha büyük olduğunun farkındaydık; ama yine de dizinin üçüncü sezon finali kendisine burada yer buldu, çünkü özünde kötü bir bölüm değildi gerçekten. Özellikle de üzerinde düşündüğü “Clone Beth” ve “Rick varken Amerikan başkanlığı nedir yani?” soruları keyifliydi. Ancak, yine de kabul ediyoruz, istediğimiz ve beklediğimiz şey bu değildi.

 

7. The ABC’s of Beth

03 Abcs of Beth

Bölüm ismi itibariyle büyük bir ümit vaat ediyordu. O ümit çok karşılık bulmadı. Yine –diğer dokuz bölüm gibi– şahaneydi, belli bir standardın üzerindeydi; ancak bir mukayese yapacaksak -ki yapıyoruz, muadillerinden biraz daha şatafatlı, biraz daha delici, biraz daha akılda kalıcı bir bölümdü. Büyüyen mitolojiye yaptığı katkılar unutulmayacak, ama kendisini hatırlamakta zorlanacağız ilerleyen yıllarda.

 

6. The Whirly Dirly Conspiracy

06 Whirly Dirly Conspiracy

Rick sezon başında “bundan sonra maceralara sen ve ben çıkacağız, belki summer, bazen de annen; ama hiçbir zaman baban değil” demişti Morty’ye, ama yazarlar için bir Rick and Jerry bölümü yapmak epey tatlı gelmiş olacak ki bu lafı çiğnediler. İyi ki de öyle yapmışlar. Özellikle Rick ve Jerry’nin kozmik deneyimler yaşadıkları sekans ve kardeşini öldüren küçük uzaylı TV tarihine geçecek kalitede anlardı.

 

5. Morty’s Mind Blowers

07 Mortys Mindblowers

Baştan söyleyelim, dizinin Interdimensional Cable III yapmayıp yeni bir şey denemesi Rick and Morty’yi bu kadar sevmemizin en büyük sebebi, kuvvetle muhtemel uzun yıllar sevmeye devam edeceğimizin de afsız ispatı. Morty’nin silinmiş anıları arasında zıplamak gerçekten de muhteşem bir histi. Umarız seneye Morty’s Mind Blowers II gelir, ya da gelmez ve yazar ekip yine canları ne istiyorsa onu yapmaya devam ederler. Şerifleri miyiz adamların yani, neymiş?

 

4. The Rickshank Rickdemption

08 Rickshank

Sezonun ilk bölümü. Shoney’s’iyle, Szechuan sos nasıl yazılır hepimize öğretmesiyle, Rick’in nostaljik salyalar eşliğinde delirmesiyle, “iki dakika şuraya bakın bi’ kaka yapıp geliyorum” cümleleriyle, Nathan Fillion’ın konuk performansı, C-137 evren ziyareti ve sonundaki Phoenixperson detayıyla zaten aklımıza mıhlandı. Çok konuştuk. Daha da konuşuruz kuvvetle muhtemel bir süre. Harika bir bölümdü… Daha da harika olan ise, Rick and Morty’nin bu sezon nesnel olarak ondan daha güzel üç bölüm yaptığı gerçeğiydi.

3. Rest and Ricklaxation

09 Rest and Ricklaxation

Bu bölümdeki olaylar zincirini başlatan Rick & Morty çıldırmasının bir animatiği yayınlanmıştı vakti zamanında. Pek çoğumuz üçüncü sezonun özel bir şey olduğunu o an fark etmiştik. Haksız da çıkmadık. Rest and Ricklaxation gerçekten de üzerine çok ince düşünülmüş, insan psikolojisi ve akıl sağlığı konusunda derinizin altına işleyen laflar eden, bir yandan da yine çok ileri düzey bir bilim-kurgu konsepti kullanarak çok insani algı ve akıl dolanmalarını anlatan bir bölümdü. Sağlıklı Morty hepimizin olmak istediği kişiydi aslında. Toksik Rick’in “deden burada” deyişi de hepimizin kalbini dağladı.

 

2. Pickle Rick

10 Pickle rick

Bu bölüm Rick’in kendisini turşuya çevirmesinden ibaret değildi. Evet, bir yandan Turşu Rick’in John Wick tarzı aksiyon sekansı gerçekten de hem animasyon, hem de metin bakımından muhteşemdi. Ancak bölümün sonunda terapistin o tiradı bütün bu muhteşemlikleri aldı, inanılması gerçekten güç bir seviyeye taşıdı. Burada Susan Sarandon’ın da hakkını teslim etmemek olmaz. Metin ne kadar akıl doluysa, Sarandon’ın o metni bize ulaştırması da o kadar kusursuzdu. Bölüm çok kolaylıkla sezonun, hatta Rick and Morty tarihinin en iyi bölümü olacakmış gibi duruyordu…

Sonra şu oldu:

1. The Ricklantis Mixup

11 Tales from the Citadel

Nam-ı diğer Tales from the Citadel. Bakın, hayranların açık ara en sevdiği konudur Evil Morty; ama bu bölüm sonunda Evil Morty’ye bağlanmasaydı bile listemizde bir numaraya otururdu. Bir bölüm içerisinde koskoca bir düzen, bir sistem, bir kültür bu kadar kusursuzca anlatılır mı be? Bir taraftan sosyoekonomik çıkarımlar yap, beri yandan siyasi hiciv koy, çok naif bir büyüme hikayesi anlat, esprini şakanı ihmal etme, yine ileri düzey bilim kurgu konseptleri de içeriye serpiştir. Üstüne bir de Evil Morty’ye bağlan yani.

Sonra gelmiş geçmiş en iyi animasyon bölümlerinden biri olmaz da, ne olur bu bölüm?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.