Size dürüst olacağım; manga yazı dizisine başlarken bu kadar fazla yorulacağımı hiç tahmin etmiyordum. Zaten eğlenceli olan bir konuyu size anlatmakta ne gibi bir zorluk yaşayabilirdim ki? Ama gün geçtikçe anlatmam gereken mangaların, olayların, terimlerin çokluğunu fark ettikçe giderek gözüm korkmaya başladı, yalan yok.

One Piece benim için biraz özel bir manga olduğu için misyonerlik faaliyetlerime ondan başlamıştım ama daha sonra anladım ki bir mangayı anlatsam ikincinin hatırı kalıyordu, ikinciyi anlatsam üçüncünün boynu bükük… Bu yüzden ben de size kör göze parmak derecesinde ünlü, en popüler on bir mangadan oluşan bir liste çıkardım. Öyleyse gelin hemen başlayalım.

1) Akira

akira

Akira, mangalar için tam olarak bir kilometre taşı. Daha önce Astro Boy’un yaptığını 1982 yılında çok daha ileri taşımış ve mangaları artık bütün dünyanın diline pelesenk etmiştir. 1988 yılında çıkan animasyon uyarlaması ise hala birçok insan tarafından en iyi anime uyarlaması olarak anılmaktadır. Dahası Leonardo Di Caprio da Akira’nın ününe kapılmış olacak ki live-action uyarlaması için kollarını sıvadı ve yapımcı koltuğuna oturdu.

1988 yılında Üçüncü Dünya Savaşı’nın ardından Tokyo yıkılır, Neo-Tokyo adında yeni bir kent olarak yeniden doğar. Bu kentte yaşayan Tesuo Shima ve Shoutarou Kaneda adlı iki motorcu yakın arkadaş bir gün askeri bir üsse girerken yakalanırlar ve birinin üzerinde deneyler yapılır. Böylece ikilinin mafyanın hüküm sürdüğü bu modern teknoloji dünyasında yeni kazandıkları güçlerle başa çıkma mücadeleleri başlar.

Akira’nın filmini izleyin ama daha sonra daha geniş bir zaman yelpazesinden konuyu anlatan mangasını kesinlikle okuyun. Pişman olmazsınız.

2) Dragon Ball

dragon ball

Birçok süper kahraman mangasına ilham olmuş, kendinden sonra klişeleşecek bütün ögeleri ilk defa kullanmış olan Dragon Ball, efsane savaş sahneleri, mükemmel hikayesi ve birbirinden özgün karakterleriyle sadece bir manga değil, aynı zamanda da yaşayan bir efsanedir. Kendisinden sonra birçok manga ve animeye ilham oluşuyla da büyük başarısını kanıtlamıştır.

Dedesinden kalan dört yıldızlı bir topla yaşayan Son Goku adında bir çocuğun hayatı bir gün Bulma adında bir kız ile karşılaşmasıyla tamamen değişir. Dedesinin dört yıldızlı topunun bir ejderha topu olduğunu, dünyada bunlardan toplamda yedi tane bulunduğunu ve bu yedi topun hepsini toplayan birinin Ejder Shenlong tarafından bir dileğinin gerçekleştirildiğini öğrenir. Böylece ejderha toplarının hepsini toplamak için çıktığı efsanevi yolculuğu başlamış olur.

Dragon Ball daha sonra Dragon Ball Z, Dragon Ball GT ve Dragon Ball Super olarak devam ederek hikayelerine hikaye kattı. Eğer süper kahramanları anlatan Shonen mangaların başlangıç noktasını merak ediyorsanız vakit kaybetmeden Dragon Ball’a başlayın.

3) One Piece

onepiece

One Piece hakkında yeteri kadar misyonerlik yaptığımı düşünüyorum. Ama yine de bu One Piece’i listeye koymama engel değil. Dünyada en çok satılan çizgi roman olma rekorunu elinde bulunduran böylesine bir mangayı listeye almazsak çok ayıp olur çünkü.

Korsanlar Kralı Gol D. Roger’ın yakalanmasından ve ünlü hazinesi One Piece’i bir adada bıraktığını söylemesinden sonra Büyük Korsanlar Çağı başlamış ve dünyanın bütün denizlerinden bu hazineye sahip olmak ve yeni Korsanlar Kralı olmak için yüzlerce korsan yelken açmıştır. 22 yıl sonra East-Blue’dan bir varilin içinde, hiç tayfası olmadan yola çıkan Luffy’nin ise gözünü diktiği tek bir şey vardır: Korsanlar Kralı olmak.

One Piece gerçekten sınırsız olanaklarıyla dolu dünyası, harika karakterleri, tarihi ya da popüler kültür göndermeleri ve tek çizgi şeklinde ilerlemeyen, karmaşık hikaye anlatımıyla efsanelerin arasına adını yazdırmış bir mangadır. Eğer korsanlarla ilgili hikayeleri seviyor ve okuyacak bir şeyi arıyorsanız One Piece’e mutlaka bir şans verin. Biraz uzun olabilir ama en azından Game Of Thrones ya da Kral Katili Güncesi gibi yeni bölümünü bekleme derdi yok.

4) Naruto

1449125715-3da047e2c3c450a48e1c5205da262af1

Birçok kişinin benden çok daha iyi bildiği, anlatmaya bile gerek olmayacak kadar ünlü olan Naruto, belki de listemizdeki en popüler manga olabilir. Her ne kadar Dragon Ball ile benzerliği birçok insan tarafından eleştirilse de daha sonra kendi çizgisini bularak bu eleştirilerden bir nebze kurtulmayı başarmıştır. İçerisinde bulundurduğu Naruto, Sasuke, Kakashi, Madara gibi karakterleri sadece Japonya’da değil, dünyanın birçok yerinde bir rock yıldızı kadar ünlü.

Naruto, anne ve babası doğumundan sonra ölen ve hayatının büyük bir kısmını yalnız başına geçiren Uzumaki Naruto’nun bir ninja olma yolunda geçirdiği hikayeleri anlatıyor. Geçirdiği yalnız ve uzun yılların karakterine olan etkisi, herkesin ondan uzaklaşması yüzünden arkadaş edinme çabasıyla dolu hikayesi, her ne kadar çok basit ve naif başlasa da giderek daha karmaşık ve daha güzel bir hale geliyor.

Naruto’nun çocukluğundan başlayan hikayesi daha sonra Shippuden’de çok daha girift, karanlık bir hikayeye evriliyor ve bu yüzden sanırım Shippuden ilk Naruto’dan daha çok seviliyor. Ama eğer mangalara çok yeni iseniz sizi yormadan eğlendirecek bir manga olan Naruto’yu okuyarak başlayabilirsiniz.

5) Bleach

bleach

Bleach’i anlatmaya başlarken hep içimde bir burukluk oluyor. Hikayenin ana temasını deli gibi sevdiğim böylesine bir manga, daha sonra arka arkaya aldığı kötü kararlarla kendini yedi bitirdi. Animesinin filler bölümlere boğulması, mangasının ise giderek daha zorlama karakterler çıkarması gibi durumlar yavaş yavaş tüketerek bitirdi güzelim mangayı. Oysa Ichigo, Zaraki Kenpachi, Ulquiorra gibi karakterler ne kadar havalıydı, savaşın ortasında “bankai” diye bağırmaları ne kadar gaza getiriciydi, ah ah…

Ölüm melekleri olan Shinigami’ler dünyaya sıkışmış iyi ruhların Ruhlar Dünyası’na huzurla kavuşmalarına, kötü ruhların ise sorun çıkarmalarına engel olmaya çalışırlar. Dünyadaki bir ruhun peşine düşen Kuchiki Rukia adlı bir Shinigami, aldığı bir darbe yüzünden yaralanır ve gücünü umutsuzca en yakınındaki insan olan Ichigo adındaki bir lise öğrencisine devreder. Böylece hem ruhlar dünyasındaki en büyük kurallardan birini çiğnemiş hem de büyük bir gücün açığa çıkmasına neden olur.

Daha fazla uzatmayacağım; Bleach mangasını okumadıysanız okuyun, animesini izlemediyseniz izleyin. Hatta gazınızı daha da arttırmak için hemen şimdi gidin Bleach soundtrackleri dinleyin. Sonlara doğru gelince siz de benim gibi üzüleceksiniz ama yine de Bleach, deneyimlemeniz gereken bir manga.

6) Fairy Tail

fairytail

Beş büyük Shonen’in en yeni ve en son üyesi olan Fairy Tail de başlangıçta saydığımız diğer büyük mangaların etkisinde çok fazla kalmış ve bu yüzden çok eleştirilmiş ve hatta dalga geçilmişti. Yine de kendini geliştirmekten vazgeçmeyen manga en sonunda adını en popüler beş büyük manganın arasına yazdırdı ve akıllarda yer etti.

Fairy Tail, insanların çözemediği işleri büyüyle çözerek para kazanmak için toplanan büyücülerin olduğu bir dünyada manga ile aynı ismi taşıyan Fairy Tail adındaki bir büyücü loncasının hikayesini anlatıyor. Büyücüler arasında bile güçlü olmalarıyla bilinen Dragon Slayer’lardan biri olan Natsu Dragnel ile arkadaşları Lucy, Gray ve Erza’nın diğer loncalarla ve birbirinden zorlu görevlerle mücadele ediyor, bunu yaparken de sizi çok eğlendiriyorlar.

Fairy Tail’in diğer büyük mangalardan belki de en büyük farkı bu olabilir: Gerçekten olabildiğince komik ve eğlenceli. En karanlık zamanlarda bile Natsu’nun bir mimiği, bir sözü sizi güldürmeye yetebiliyor. Şu aralar kafanızı dağıtacak eğlenceli bir şey arıyorsanız mutlaka Fairy Tail okumaya başlayın.

1 2
Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.