7) Death Note

screen-shot-2015-04-28-at-10-41-39-am

Sanıyorum ki birçok insanın manga okumaya veya anime izlemeye başlamasına sebep olan yegane isim Death Note olabilir. Her ne kadar insanlar mangayı okumaya kısa olduğu için başlasa da Death Note’un bu kadar akılda kalması ve çoğu insanın en sevdiği manga olmasına, hikayenin sürükleyiciliği ve karakterlerin mükemmelliği neden olmuştur.

Manganın hikayesi ise bu listedeki diğer bütün mangalara göre çok daha karanlık. Shinigami dünyasında canı sıkılan Ryuk adlı bir ölüm meleği Death Note’unu yanlışlıkla dünyaya düşürmüştür. Onu bulan Yagami Light adlı bir lise öğrencisi ise defteri bulmuş, deftere ismiyle yazılan bir insanın öldüğünü keşfetmiştir. Böylece artık kendine bir amaç atamış, suçluları öldürerek dünyaya düzen getirmeyi görev edinmiştir. Yagami Light muhteşem zekası ile bunu başaracak gibi görünse de karşısında en az onun kadar zeki L adındaki özel bir dedektifi bulur ve ikilinin heyecan verici akıl oyunları ile geçen kedi-fare oyunu başlar.

Hiç lafı dolandırmayacağım, bu mangayı okumanız için Yagami Light ve L gibi iki mükemmel karakter bile yeter. Zaten çok kısa hemen okuyun eğer beğenmezseniz ben buradayım bak, gelin beni bulun.

8) Fullmetal Alchemist

fullmetal

Bu kadar kaliteli bir manganın sekizinci sıraya koyduğumdan ötürü yiyeceğim lincin oldukça farkındayım. Ama hadi kabul edin Fullmetal Alchemist yukarıda saydığım birçok mangadan çok daha kaliteli olsa da daha az popüler. Gerçi son zamanlarda Elon Musk’ın Twitter profil fotoğrafını Edward olarak değiştirmesi üzerine manga tekrardan bir anda popülerleşti, ama olsun.

Küçükken annelerinin ölümüne şahit olan iki kardeş Edward ve Alphonse Elric, simya ile uğraşarak annelerini geri getirmenin yollarını ararlar. Sonunda annelerini diriltmek için aradıkları ritüeli gerçekleştiren Elric Kardeşler, bir ölüyü diriltmenin korkunç bedelleriyle yüzleşirler. Ritüel sonunda Alphonse, bütün vücudunu kaybetmiş, Edward ise bir kol ile bir bacağını yitirmiştir. Alphonse artık metal bir vücutta yaşayan bir ruh olarak, Edward ise hem kardeşinin bedenini kaybetme hem de annesini geri getirememenin sebep olduğu suçluluk duygusuyla hayatına devam eder.

Fullmetal Alchemist, tüm zamanların manga sıralamasında 9.13 puan alarak üçüncü sırada yer alıyor. Fullmetal Alchemist ve Fullmetal Alchemist: Brotherhood adındaki iki animesi de en az mangası kadar başarılıdır, ki onları da izlemenizi mutlaka öneririm. Ama bence mangayı önce okuyun. Sadece bir tavsiye.

9) Shingeki no Kyojin

shingeki

Shingeki no Kyojin, nam-ı diğer Attack of Titans, son yıllarda manga dünyasına yeni bir soluk getiren yapımlardan biri oldu. Artık en fazla okunan mangaların gelenek haline geldiği bir zamanda yeni yüzler, yeni bir hikaye getirerek Avrupa ve Amerika’da mangaları tekrar popüler hale getirdi. Şarkıları söylendi, live-action filmleri yapıldı, figürleri yok sattı. Şahsen bunu da sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum.

İnsanlığın devler tarafından avlanıldığı ve yenildiği bir dünyada son çare olarak insanlık, nasıl yapıldığı sır olarak saklanan üç büyük duvarın arkasında yeni bir medeniyet kurmuştur. Üç duvarın arkasında devlerden uzak güvenle yaşayan bu toplumun bütün huzuru bir gün Armored ve Colassal devin saldırılarına maruz kalmış ve en büyük duvarlarından biri yıkılmıştır. Bu duvarların içinde yaşayan Eren ve Mikasa devlerle savaşmak için orduya katılmış ve büyük sırların peşine düşmüştür.

Attack of Titans’ı mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Son zamanlarda o kadar popüler ki bizim size önermemize hiç gerek görmüyorum. Yine de eğer okumadıysanız animesinin bölümlerini beklemeden mangayı okumaya başlayın derim.

10) One Punch Man

onepunch

Bu listedeki belki de en garip, hatta yok yok en garip manga kesinlikle tartışmasız One Punch Man’dir. Bir karakterin basit bir antrenmanla fazla gelişerek karşısına çıkan bütün düşmanlara sadece tek yumruk atarak yendiği bir manga ilk bakışta size dünyanın en saçma ve sıkıcı fikri gibi gelebilir. Tamam, belki saçma ama kesinlikle sıkıcı değil.

Başlangıçta süper kahraman mangalarına bir parodi olarak başlayan One Punch Man, Saitama adlı bir gencin antrenman yaparak çok büyük bir güce kavuşmasını ve dünyasını tehdit eden düşmanlara karşı kısa ama komik savaşlarını anlatıyor.

İnanın One Punch Man’i o kadar uzun uzun anlatmaya hiç gerek yok. Sizi fazla yormadan, sıkmadan okuyacağınız ve okurken doyasıya eğleneceğiniz harika bir manga. İlk bölümü okumaya başlayın, gerisi zaten kendiliğinden gelecek emin olun.

11) Sailor Moon

sailor moon

Aslına bakarsanız bu listeyi yaparken aklımda on madde vardı ama baş rolün erkek olduğu bu kadar fazla mangadan oluşan bir liste bir türlü içime sinmedi. Ben de 90’larda hayatımıza girmiş ve bütün dünyanın aklına “In the name of moon, you will be punished!” sözleriyle kazınmış Sailor Moon’u dahil etmek istedim.

Usagi Tsukino adlı bir ortaokul öğrencisi onu bulan iki konuşan kediden bir ay kraliçesinin reenkarnasyonu olduğunu öğrenir. Her ne kadar başlarda bu ünvanın getirdiği güçleri kabul etmeyip normal hayatına devam etmek istese de zamanla sevdiklerini korumak için bir Ay Savaşçı’sı olmayı kabul eder ve kötülerin peşine düşer.

Her ne kadar büyük kitleler tarafından “kıyafet değişimleri” yüzünden kadınları cinsel objeye dönüştürdüğü düşünülse de Sailor Moon aslında bunun tam tersidir. Cinsel ayrımcılığa karşı sert tavrı, bireylerin kişisel gelişimleri için özgün olmaya yönlendirmesi,  Disney prenseslerine karşı bir portre sergileyen karakterleri ve tabi ki “Savaşçı Kadın” terimini kafalara çakmasıyla Sailor Moon, birçok genç kız ve kadının hayattaki yerlerini bulmasında yardımcı olup, onların manga dünyasındaki sesi olmuştur. Sailor Moon’u sevin, Sailor Moon’a saygı duyun, Sailor Moon’u okuyun.

Başta söylediğim gibi, bu mangaların benim övmeme, haklarında edeceğim birkaç cümleye kesinlikle ihtiyacı yok. Ama eğer aralarında hala okumadığınız bir manga varsa ve bu aralar okuyacak bir şeyler arıyorsanız ben bu on bir mangaya sonuna kadar kefilim. Tabi benim almadığım ve sizin “Yuh! Bunu nasıl koymazsın listeye?!” dediğiniz, bunu mutlaka oku diye önerdiğiniz manga önerilerinizi de sabırsızlıkla bekliyorum.

1 2
Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.