Genel olarak filmler ve diziler söz konusu olduğu zaman, suç ikiye ayrılır. Ya trajik bir hikayeden dolayı suçun pençesine düşmüş karakterlerle, tercihen ölmelerinden hemen önce sempati kurarız; ya da onlardan nefret eder, iyi adamların elinde ölmelerini bekleriz. Ama bazen mesele başka bir yere de kayar. Bazen suçluları severiz. Ne kadar iğrenç şey yapmış olurlarsa olsun; cinayet, hırsızlık, dolandırıcılık, uyuşturucu satıcılığı… Onları affederiz. Hatta kafamızda rasyonalize ederiz yaptıklarını. Çünkü bir veya öteki sebepten, onların çekirdeğindeki karakteri sevmişizdir.

İşte o sevmeyi bırakamadığımız suçlu karakterleri listeleyelim dedik. Film değil, oyun değil, dizileri ele aldık. Çünkü muhtemelen ellerinde bir karakteri tanıtmak için onlarca saat olduğundan, bir karaktere hem iğrenç şeyler yaptırıp, hem de sevdirebilen neredeyse tek meta dizilerdir. Buyurun efendim, TV tarihinin en sevmeyi bırakamadığımız 9 suçlu dizi karakteri!

 

9. James Sawyer

Sawyer

Dürüst olalım, Sawyer’ı ilk sezonlarda zaten pek sevmiyorduk. Fakat sonraları, zaman ilerledikçe, hem trajik geçmişi sayesinde, hem de Juliette ile yaşadığı küçük banliyö erkeği dönemlerinde sempatimiz arttı. Geriye dönüp bütün günahlarını affettik; adanın ilk günlerinde yaptığı istifçilik, Kate ile yaşadığı ilişki, dolandırdığı sayısız insan… Sawyer şüphesiz ki suçlu bir insandı, zaten adaya gelişi de o yüzden oldu. Ama bizim için iyi çocuktu artık.

 

8. Nancy Botwin

Nancy

Breaking Bad tüm dizi dünyasını değiştirmeden önce, benzer bir “parasızlıktan kafayı yiyip, uyuşturucu satışına dönme” sürecini Weeds’de Nancy Botwin yaşadı. Şimdi doğruya doğru, marijuana ile meth aynı şey değiller. Ama Nancy de, aynı Walter gibi, bir noktadan sonra yaptığı işte çok iyi olmaya başladı ve aynı Walt gibi, gittikçe daha da tehlikelileşti. Nancy Botwin, bir noktadan sonra “Aa ne olacak canım marijuana satıyor”dan, “oha” anlarına dönüştü ama, biz yine de çok sevmeyi bırakamadık.

 

7. Dexter Morgan

Dexter

Muhtemelen şu tanımın üzerine çıkmam mümkün değil: “Adam seri katilleri öldüren bir seri katil. Ölümün Robin Hood’u gibi bir şey”. Kim dediyse, çok doğru demiş. Robin Hood gibi suçlu karakterlerin her zaman baş üstünde yerleri vardır. Bir de adaletin mazgallarından sızan, yaptıklarının cezasını çekmeyenlere ölümü tattıran bir adamsa bu, o zaman bambaşkadır. Dexter çok günah işledi hayatı boyunca. Ama içinde tuttuğu Harry’nin Kanunu, bir de Michael C. Hall’ın yeteneği bizi hiç karakterden soğutmadı.

 

6. Kareem Said

Kareem

Said, Oz hapishanesinin belki de en renkli karakterlerinden biriydi. Dürüst olalım, bu listeye başlarken hangi Oz sakinini koyacağımıza karar vermek güç gözüküyordu. Fakat en nihayetinde, Said’de karar kıldık. Hapishanedeki Müslümanların lideri Said, diğerlerinden bir başkaydı sanki. Hapse giriş sebebi beyaz öldürmek olmasa, adama kendi hâlinde bir ruhani lider bile diyebilirdik. Oz’un tüm diğer sakinleri gibi, Kareem Said de garip adamdı vesselam.

 

5. Jax Teller

Jax

Sons of Anarchy motorsiklet kulübünün lideri olmak boru değildir. Ne olursa olsun kulübü korumak zorundasınızdır. Jax Teller da, bu “ne olursa olsun” kalıbını son derece ciddiye alan bir adamdı işte. Dürüst olalım, buraya annesini de almayı düşündük. Fakat en nihayetinde, Jax’e olan sevgimiz, ana karakter olmasından mütevellit, daha sarsılmaz gözüktü gözümüze. Jax’i neler yaparken gördük, neleri azmettirirken gördük, yine de kıyamadık, sevmeyi bırakamadık arkadaş.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

4 Comments

  1. Yusuf Aksan Reply

    Sanırım diğerlerine haksızlık olmasın diye eklemediniz Hannibal Lecter’ı.

  2. Alkın Yılmaz Akter Reply

    Aradığım Sylar’a ulaşılamıyor. Bence bu listede olmayı Sawyer’dan daha çok hakediyor :(.

  3. Salih Vatansever Reply

    Tamam Stringer Bell akıllı, planlı bir kötüydü ama Omar’ın tek başına, sokaklarda, bir Blade havasında dolaşıp, pompalı tüfeği ile mekan basmasını geçemez.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.