Yaz da ha geldi ha gelecek derken bütün bir senede biriken dizilerin bölümleri de bir hayli fazlalaştı. Evde oturup saatlerce film ya da sezonlarca dizi izlemelik zamanlara yaklaşır olduk sanki. Tabii bu bahsettiğimiz olay işinde gücünde olan insanlar için yalnızca bir hafta sonu eğlencesi halinde kısıtlı kalsa da, can sıkıntısına tek oturuşta bitirdiğimiz dizilerin muhabbetleri de bir başka oluyor vallahi. Tam da bu kavrama ecnebilerin çok güzel bir kelimesi var, bildiniz mi? “Binge watch”, Türkçe meali tek oturuşta sezonlarca/saatlerce dizi ve film tüketmek. E binge watch kavramının da şu sıralar sönmez yıldızı olarak tahtında haşmetle oturan isim de Netflix malumunuz. Sahi, biz neden şu sıralar Netflix çok konuşamadık ki?

Bir süredir ortalıkta dolaşan dedikoduları hatırlıyor musunuz? Hani Netflix’in bir Türk dizisi ile karşımıza geleceğine dair olan. Hah, işte o dedikodular artık söylenti olma yetisini yitirdi ve tam anlamıyla bir gerçekliğe kavuştu: İlk Türk yapımı Netflix dizisi yolda!

O3 Medya tarafından üstlenilen projenin yapımcı koltuğunda Onur Güvenatam oturuyor. Toplamda on bölümden oluşacak olan dizi, Netflix’in ilk Türk yapımı dizisi olarak kendine yer edindi. Tarih, efsaneler ve de Osmanlı İmparatorluğu’na dair detaylar taşıyacak projeye yönelik minik bir ön bilgi de Netflix tarafından şu şekilde izah edilmiş:

“Genç bir adam, özel güçlere sahip olduğunu keşfeder. Şimdi İstanbul’u yok etmek isteyen karanlık güçlere karşı, şehri ve tüm insanlığı korumak için elindeki bu güçleri kullanmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu yolculukta kendisine yardım edecek arkadaşlarıyla harekete geçmekten başka çaresi yoktur.”

vQ8SsgkCARXfw6seiCGo43

Netflix’in Uluslararası Orijinal Diziler Başkan Yardımcısı unvanı ile koltuğunda oturan Erik Barmack ise gelecek Türk dizisi için oldukça pozitif yorumlarda bulunmuş. Heyecanlı olduklarını; genç, dinamik ve yepyeni bir projeyle karşımıza geleceklerini belirtmiş. Bir yıl içerisinde ise daha fazla detay paylaşacaklarını söylemeyi de ihmal etmemiş. Aynı şekilde Onur Güvenatam da dizinin yalnızca Türk izleyiciler için değil, tüm dünya izleyicilerine hitap edecek bir proje olacağı konusunda birkaç kelamda bulunmuş.

2018 yılında tüm dünyayla aynı anda Netflix’te izlemesi mümkün olacak ilk Türk yapımı dizinin elde var olan detayları ne yazık ki şimdilik bu kadar. Ne ölçüde kalite patlaması yaşar, ne kadar iyi oyuncular oynar, ne denli tutulur bilemiyoruz; bunlar için gerçekten de çok erken bir vakit. Fakat yine de şu şahsi fikrimi belirtmeden de yazıyı sonlandırmak istemiyorum açıkçası: Bir Türk yapımı dizi ya da film dendiğinde akla direkt olarak geçmişe yönelik fikirlerin gelmesi biraz beni üzüyor nedense. Elde var olan bilgilerle dizinin süper güçler ve tarihi geçmişe dayanacağı noktası bana aslında, zaman yolculuğu yapmış Fatih Sultan Mehmet’i içeren Osmanlı Tokadı minvalinde bir dizi bekleyip beklemememiz gerektiği noktasında birtakım endişeler veriyor. Yok estağfurullah, Türk dizi ve filmlerine, kurgularına lafım yok. Ama biraz değişiklik olsun da uzayda, ne bileyim gelecekte geçen diziler mi yapsak? Çok isterdim mesela ben şahane bir bilim kurgu dizimiz olsun da tüm dünya görsün diye. Aşk, dram, ihtiras, vahşet falan derken iyice dizi çerçevelerimiz daraldı sanki. Bilemedim, Netflix işin başında olunca ilginç şeyler çıkabilir diye umut ediyor insan, hayırlısıyla göreceğiz artık.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.