İnternet bazen gerçekten de önü anılamayacak kadar garip bir yer. Gerçekten. Dijital devrimin eşiğinde durup, öteki tarafa bakıyoruz insanlık olarak ve öteki tarafta gerçekten uçsuz bucaksız bir manyaklık var. Bu bazen bize katma değer, çizginin dışından seslenen bir eser, normalde bastırılacakken güç bulmuş bir ses olarak ulaşabiliyor. Bazen de gerçekten inanılması güç gelişmeler oluyor.

https://elizabitchtaylor.tumblr.com/post/130445642747/tinyhousedarling-zombiekunoichi

Bu yukarıda gördüğünüz, 2015 tarihli bir Tumblr postu. Elizabitchtaylor” tarafından yollanmış. Rihanna ve Lupita Nyong’o’nun 2014 Paris moda haftasında yan yana verdikleri bir pozdan yola çıkan hayran, kafasında “Lupita’nın hacker, Rihanna’nın baş hırsız olduğu bir soygun filminden çıkmış gibiler” diye bir çağrışım yaşıyor, bu çağrışımını da vatan ve millet ile paylaşıyor.

Bunlar çok olağan şeyler, internetin her köşelerinde de milyarlarca defa oluyorlar. Yalnız burada durumun başına garip bir şey geliyor. Girdi, aşırı viral olup, bu fantezinin baş aktörlerine ulaşıyor. Önce meseleye Nyong’o dahil oluyor, Rihanna’yı etiketleyip şöyle diyor:

Özetle, “Sen varsan ben de varım” diyor Lupita. Rihanna’dan cevap gecikmiyor.

Ben de varım.

Şimdi buraya kadar bir soluklanalım. Neticede şirin bir internet paylaşımı görmüş, iki tatlış ünlü. Belki espri komiklik yapıyorlardır, belki PR ajansları yazmıştır tweet’i. Ama hayır. Meseleye bir anda büyük stüdyolar dahil oluyor. İkilinin oynayacağı bir soygun filmi için pek çok büyük firma ihaleye giriyor, hakları Netflix alıyor. Aldıkları gibi Selma‘nın yönetmeni Ava DuVernay ile görüşmeye başlıyorlar. Resmi olarak açıklanmıyor, ancak DuVernay Twitter’dan duruma dahil oluyor.

Filmin an itibariyle Issa Rae (Insecure, Awkward Black Girl) tarafından yazılması bekleniyor, resmi açıklama da denilene göre eli kulağında. Gerçekten, gerçekten hayatımda duyduğum en acayip proje bu. Ne çıkacağına dair hiçbir fikrim yok. DuVernay sağlam yönetmen, Rae sağlam yazar, Nyong’o sağlam oyuncu. Samimi coştularsa çok iyi, çünkü sağlam insanın samimi coşup çıkarttığı her iş izlenir. Ama Emoji Movie gibi bir trend takip işi olacaksa da çok tatsız olur.

Umalım da olmasın! Bir Tumblr’cının ortaya attığı fikir, Twitter üzerinden büyük yıldızlara ulaşıp, Netflix tarafından satın alınıp yayınlanır, bir de iyi çıkar ise, dijital devrimin en güzel yapıtaşlarından biri diye anlatırız mevzuyu. Siz ne dersiniz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.