Son zamanlarda dizi ve film sektörüne yetişebilmek gerçekten imkansız hale geldi, itiraf edelim. Her bir kanalın ve her bir yapım şirketinin birtakım projelerle son hızda uğraşıyor olması nedeniyle inanın başımız döndü. Bu isimler arasında elbette Netflix de var takdir edersiniz ki. Ve son zamanlardaki aktifliğiyle göz dolduran Netflix, bu hızı kesmeye hiç de niyetli değil gibi.

Netflix’in ilk orijinal Türk dizisi Hakan: Muhafız, çıktığı günden beri sosyal medyada bolca konuşulan bir yapım oldu biliyorsunuz ki. Yalnızca bir sezon olarak hayatımıza giren dizi, geçtiğimiz günlerde çoktan üçüncü ve dördüncü sezon onaylarını da alıverdi. İzlediğimiz ilk sezondan ötürü kimine göre kötü kimine göre de iyi olan yapım için birçok ayrı fikir mevcut. Ancak herkesin hemfikir olduğu bir nokta var: İlerleyen zamanlarda daha kaliteli yapımlar için atılmış mühim bir adımdı Hakan: Muhafız.

Evet, atılan önemli bir adımdı bu dizi. Netflix’in, ikinci bir Türk dizisi çalışmaları için kolları sıvamasından da bunu anlamıştık zaten, değil mi? Hani şu dedikodularla bir süredir hayatımızda olan proje var ya, ondan bahsediyoruz: Beren Saat‘in oynayacağı konuşulan yepyeni bir dizi.

5b3f2220537a000c40953d7e

Netflix’in ikinci orijinal Türk dizisi için başlattığı çalışmalardan bazı sesler gelmeye başladı. Beren Saat’in başrolde olacağı zaten biliniyor ancak devamındaki detaylar da bir hayli ilginç. Geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alınan Göbeklitepe‘nin, dizinin ana hatlarını oluşturacağı bilgisi geldi. Bu içinde bulunduğumuz 2019’un “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmesi sebebiyle, diziye böyle bir atmosferde hayat vermek ve temel hikayesini de buraya odaklamak oldukça bol turist çekeceğine inanılan bir taktik. Milliyet‘ten ve Arkeofili.com‘dan gördüğümüz bu haberler doğrultusunda da yeni dizimizin yapım şirketi yine O3 Medya olacağını öğrendik. Yani yine Hakan: Muhafız‘ı üstlenen ekip olacak işin başında.

Göbeklitepe hakkında yapılan araştırmalar bir hayli yoğunlaşmış haldeyken, dizinin konusu olarak böyle bir yerin temel alınması oldukça ilginç bir seçim. Turizmi ne kadar canlandırır emin değiliz ama fantastik atmosferli diziler için Anadolu topraklarının bir hayli zengin materyale sahip olduğunun farkına varılması hoş bir durum. Hollywood-vari film ve diziler çekmeye başlamadan önce kendi değerlerimizi elimizi yüzümüze bulaştırmadan güzel bir yapım haline getirmeye başlarsak, sektörümüzün umut vaat edebileceğinden hiç şüphemiz yok. Ancak eğri oturup doğru konuşmak lazım şimdi: Henüz o aşamaya gelebilmek için bayağı bir çabalamamız şart, değil mi?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.