Şimdiye kadar birçok online yayın platformu hayatımıza girdi, öyle değil mi? Amazon, Hulu, Netflix, BluTv, Puhu Tv… Bu konuda açık ara farkla en çok bilineni, elbette ki tahmin edebileceğiniz üzere, Netflix. Daha çok izleyici çekmek adına uyguladıkları taktikler sayesinde, diğer platformlara oranla bu yarışı bir tık önde götüren Netflix’in tahtı, son yıllarda sürekli sarsılsın diye uğraşılıyor. Disney’in kendi platformu olacak olan Disney+ ile bu yarışa katılmasından zaten anlamıştık işlerin daha da kızışacağını. Eh, şimdi de başka başka oluşumlar da bu tahta göz dikmiş vaziyette.

Comcast_Stack_S_RGB_COLOR_BLK

Kanal olarak da bildiğimiz NBC, şimdilerde bu yarış için kolları sıvamış. Netflix’in son vakitlerdeki fiyat artışına yükselen sesler sebebiyle oluşan memnuniyetsizliklere inat atılan bir adım gibi adeta. Daha çok Amerika’daki kullanıcılara yönelik olan platformun hem paralı hem de parasız kullanımı mevcut olacak. 12.99 dolar gibi bir fiyat ödemeyi kabul edenler için sınırsız ve reklamsız izleme keyfi olacağı yönünde bir açıklama var. NBC’nin ufaktan girmeye çalıştığı bu yarıştaki platformunun çıkış tarihi ise 2020 olarak belirlenmiş.

Diğer yandan da film ve diziler için bir ansiklopedi görevi gören IMDB‘nin de bu koşuda geride kalmaya hiç niyeti yok. Freedive adında başlattıkları platform projeleri şimdilik ufak reklam araları ile yayın hayatına devam ediyor. Çoğunlukla Amazon ve IMDB’ye halihazırda üye olan Amerika sınırları içinde yer alan insanlara açık olan Freedive, Heroes ve Fringe gibi eski ama dizi kültüründe yer etmiş birçok yapımı da bünyesinde bulunduruyor. Şimdilik bu platform için herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu yok gibi gözükse de yalnızca Amerika’daki kullanıcılara açık olması sebebiyle birazcık işin başında olduğunu bizlere gösteriyor.

IMDb_Header_Page

Ne olursa olsun, Netflix dışında herhangi bir yabancı platformun da henüz ülkemizde resmi olarak bir dağıtımcısı olmadığı için bu tür haberler bize çok uzak ve gereksiz gibi gözükebilir. Ancak bu, yalnızca “şimdilik” demek istediğimiz bir haber olarak aklımızın bir köşesinde yer etsin isteriz. Zira Amazon veya Hulu’nun yanı sıra IMDB’nin Freedive’ı veya NBC’nin platformunun da ülkemizde erişime açılması için parmakları çaprazladık şimdiden. Disney+‘ın resmi sitesindeki maille haber vermeleri için kayıt formundan da zaten Netflix ve Disney savaşlarının ülkemizde bir hayli yorucu geçeceğini anlamıştık.

Acaba diğer platformlar da, dünya çapında dağılmacı politika izleyip de her yere ulaşma çabasına girecekler mi? Amazon, Hulu, Freedive, NBCUniversal gibi platformlar da her ülkede en az Netflix kadar ses getiren bir online izleme aracı olsa fena mı olurdu mesela? Seçenekler artsın ki rekabetlerindeki kullanıcı çekme stratejileri de çoğalsın. Her şeyi satıyor olsa da bir mahallede tek bir esnafa mahkum olmak hiçbir zaman ideal değildir zira.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.