Spider-Man: Into the Spider-Verse’te Spider-Man Noir’i seslendiren usta aktör Nicolas Cage, MGM+ ve Prime Video’da yayınlanacak live-action Noir dizisinde başrolde.

spider-man noir nicolas cage

1930’ların New York’unda, siyah kostümüyle boy gösteren bir Spider-Man! Marvel Noir alternatif evreninin en sevilen karakterlerinden olan Spider-Man Noir, Oscar ödüllü animasyon Spider-Man: Into the Spider-Verse’te de çok sevilmiş ve popülerliğini katbekat arttırmıştı. Bu durum da Spider-Man Noir’in dört koldan saldıran Spider-Man içerikleri arasına katılması için bir ışık yakmış oldu. Marvel Cinematic Universe’ün yanı sıra Sony’nin Spider-Man filmleri ve Spider-Verse animasyonları derken şimdi bir de nur topu gibi Noir dizimiz olacak.

Aslında live-action bir Spider-Man Noir dizisi üzerine çalışıldığını geçtiğimiz sene duymuştuk. O zaman Nicolas Cage’in dâhiliyeti -kendisinin yaşı da düşünülürse- olasılığı düşük bir dedikodudan ibaretti. Oynadığı film sayısı Yeşilçam oyuncularıyla yarışan 60 yaşındaki yıldız, son dönemde farklı işlerle karşımıza çıkarak adından söz ettirmeye devam ediyordu. Anlaşılan o ki Nicolas Cage seslendirdiği süper kahramanı bir de canlandırarak bu farklı filmografisini iyice çeşitlendirmek istiyor.

nicolas cage
Dream Scenario filminden Nicolas Cage

Haberi okuyunca anında akıllara gelen “yaşlı başlı adam bu rolü nasıl üstlenecek” sorusunu dizinin resmi sinopsisi biraz cevaplandırıyor. “Noir” ismindeki dizimiz “1930’lar New York’undaki yaşlanan ve şanssız bir özel dedektifin şehrin tek süper kahramanı olarak geçmişle yüzleşmesini” anlatacakmış. Yani isminden Spider-Man kelimesini çıkarmış olan bu dizi, aksiyondan ziyade dedektifliğe odaklanan bir senaryoya sahip olabilir gibi duruyor. Ha aksiyon olsa ne olacak, maskeli aksiyon sahneleri dublörle halledilmeyecek şey değil diyebilirsiniz. Yine de dizinin film noir‘ın özüne sadık kalıp suç draması olmaya çalışması bence takdir edilesi bir çaba.

“Bu çaba başarıya ulaşır mı” sorusuna ise şimdilik yanıt vermek zor. İşin mutfağında heyecan verici isimler yer alsa da yapımcılardan birinin Amy Pascal olduğunu söylemek durumundayım, çünkü sonuçta bu bir Sony dizisi. Sony ile Amazon MGM’in birlikte geliştirdiği Noir, Prime Video’nun yanı sıra Amazon’un satın almış olduğu MGM+’ta da yayınlanacak.

spider-man noir

Sony’nin Morbius ve Madame Web türevleriyle ne kadar kötü işler çıkardığını anlatmama gerek yok sanırım. Ancak Sony çatısında olmasına rağmen iyi işler çıkaran bir ekip var ki, bizleri Spider-Verse filmlerine kavuşturan Phil Lord ve Christopher Miller’dan bahsediyorum, Noir dizisinde yapımcı olarak yer alıyorlar. Dizinin esas showrunner‘ları ise The Punisher’ın yapımcı/showrunner‘ı Steve Lightfoot ve 22 Jump Street’te Lord – Miller ikilisi ile çalışmış olan Oren Uziel. Tüm bu kargaşanın arasında CV’sinde Fleabag ve Enola Holmes filmleri yer alan Harry Bradbeer de yer alıyor ve şahsen onun yöneteceği ilk iki bölümü özellikle merak ediyorum.

Şimdilik Spider-Man Noir, Sony’nin Spider-Man’siz Spider-Man evrenindeki kadar kötü isimlere emanet edilmiş gibi durmuyor. Amazon’un diziye dâhiliyeti yine olumlu olarak görülebilir. Tek bir cümleden sonuca varmayacak kadar uzun süredir geek haberlerini takip ediyor olsak da film noir atmosferinin sağlanabilme ihtimali ufaktan heyecanlandırmıyor değil. Gönül isterdi ki “yaşlı dedektif süper kahraman” denince akla ilk gelen hikâye olan Dark Knight Returns’ü andıracak bir iş ortaya çıksın ama sonuçta Sony’den bahsediyoruz. Adını yıllardır duyduğumuz Silk: Spider Society dizisini sil baştan yazmaya başladıklarını açıklamalarının üstünden pek de zaman geçmedi.

Siz ne dersiniz geekler, Spider-Man Noir dizisi bünyelerde bir kıpırtı yaratıyor mu? Nicolas Cage ismi hâlâ heyecan verici mi? Yorumlara bekliyorum!

Author

Genellikle popüler kültür evrenlerinde yaşıyorum çünkü Thanos'un da dediği gibi "Reality is often disappointing."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.