Geekyapar sayfalarını takip ediyorsanız muhtemelen biliyorsunuzdur; biz bu yörelerde Nintendo’nun yeni ve inovatif konsolu Switch için çok heyecanlıyız. Switch’in, ismiyle müsemma, farklı oynayış şekilleri arasında pürüzsüzce geçiş yapabilmesi ve bu esnada üst düzey kaliteden de ödün vermiyor olması bizce onu video oyunları dünyasında çok eşsiz bir kavşağa yerleştiriyor. Switch form olarak bir tablet, istasyonuna yerleştirildiğinde bir ev konsolu olarak hizmet veriyor ve modüler joystick’leri sayesinde hem kumanda ediliyor, hem tabletin kenarlarına yapışarak bir mobil konsol olabiliyor, hem de eşi benzeri görülmeyen bir mobil multiplayer deneyimi sunabiliyor.

Switch’in övülecek çok yönünün olduğu aşikar. Türkiye’ye giriş yapıp yapmayacağı muallakta olduğundan, bu övülecek yönleri arka arkaya listelemek de, dürüst olmak gerekirse, düpedüz acı verici. Ancak maalesef, hayırlı haberlerin de ardı arkası kesilmiyor. Nintendo, Switch’i arzu nesnesi yapmamıza sebep olan şeyler listesine bir şeyi daha eklemek üzere Eurogamer’ın duyduğuna göre: GameCube Virtual Console desteği.

super_mario_sunshine_desktop_by_princesspeach11

Bilmeyenler için, Virtual Console Nintendo’nun kendi platformlarında Wii’den bu yana sağladığı bir hizmet. Tarihin arka katalogu en geniş oyun firması olmanın avantajını sonuna kadar kullanmak olarak da bakabilirsiniz. Nintendo bu platform üzerinden ta 80’lere kadar geriye dönük bir biçimde klasiklerini –epey de kelepir fiyatlara– kendi emülatörleriyle birlikte satıyor. Bu dakikaya kadar –birkaç farklı firmanın platformu haricinde- NES, SNES, N64, Game Boy ve Game Boy Advance oyunları bu listeye mensuplardı. Şimdi Switch ile birlikte işlemci gücü arttığı için, listeye GameCube da eklenecek.

Eurogamer’ın da belirttiği gibi, zaten Switch’e gücünü verecek Nvidia çipi üzerinde meşhur GameCube emülatörü Dolphin denendi, ve sağlıklı çalıştığı gözlemlendi. Yani duyumun doğru olmaması için hiçbir sebep yok. Bu da GameCube’un felaket derecede gölgede kalan müthiş kütüphanesinin tekrar parmaklarımızın altına geleceği anlamına geliyor. Eternal Darkness, Mario Sunshine, Smash Bros. Melee, F-Zero GX, Metroid Prime, Ikaruga, Crystal Chronicles… Düşündükçe bile ürperesi geliyor insanın. Biz çok gaz düşünüyoruz bu meseleyle ilgili. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.