Önceden vaat edilen tarihlerin, sonradan çok kolaymışçasına erteleniyor olması umarım beni olduğu kadar sizi de rahatsız ediyordur. Çünkü gerçekten de sinir bozucu bir durum bu. Siz oturun, bir yapımın yıllar sonra gelmesi için bekleyin; öyle bir vakit gelsin ki aylar sayar olun. Sonra çat diye stüdyodan haber gelsin ve yapımın çıkış tarihi ertelenmiş olsun. Bir açıdan gerçekten de üzücü ve sinir bozucu. Yapacakları işi daha iyi yapacaklarsa, sonunda seyirciler memnun olacaksa belki affedilebilir ama; yani sahiden bu kadar ertelemeye değer mi?

How-To-Train-Your-Dragon-15-1024x576

Bahsettiğim ertelenen yapım bir DreamWorks harikası olan How to Train Your Dragon serisinin üçüncü filmi. Yapımcı stüdyomuz, yıllar öncesinden geleceğini duyurduğu devam filmi için 2016 senesini ilk hedef olarak koyduğunda, eminim ki kimse bunun bu kadar fazla erteleneceği konusunda kendinden haberdar değildi. Finding Dory’nin getirisinin yüksek olacağını düşünüp How to Train Your Dragon’ı 2017’ye erteleyen DreamWorks, sonraları bu fikrini bir daha düşünüp bir sene daha ertelemeyi düşündü filmi. Hatta Toothless ve Hiccup’a evlatlık muamelesi yapıp, düştükleri yerde bir tokat daha attı stüdyo ve son karar olarak 1 Mart 2019 tarihini uygun gördüler.

Sürekli ertelenip durmasındaki sebebi birçok kişi, vizyona girdiği sene boyunca göz önünde olacak diğer animasyonlara karşı bir şekilde rekabet etmesi şeklinde yorumluyor. Gerek aynı stüdyodan çıkma olsun gerekse diğer stüdyolara ait olsun, yine de bir başka animasyon filmi ile yarışacak ölçüde olmadığını düşünüyor olmaları bile hayal kırıklığı nedeni bana kalırsa. How to Train Your Dragon kadar başarılı ve güzel bir seriyi bu kadar ertelemeleri bir kenara, sürekli vizyon tarihini bizden uzaklaştırıyor olmalarındaki sebep de mantıksız. Finding Dory’ye ne kadar yüksek beklentilerle gittiğimi ve çıtkığımda da beklentilerimi karşılaşayamadığını çok net hatırlıyorum. Eğer gerçekten de Finding Dory’nin yakalayacağı başarı için erteledilerse ilk etapta, DreamWorks’e bir kızmak lazım doğrusu. Zaten 2016’dan sonra erteledikleri diğer iki sene de çok makul, akla yatkın sebeplere dayandırılmamış ya, neyse…

How-To-Train-Your-Dragon-2-1024x572

Bu, yapımları ileri bir tarihe erteleme işi gittikçe her şirketin bünyesinde virüs gibi yayılmaya başladı; korkuyorum her film stüdyosu bu akımdan etkilenecek de sevdiğimiz yapımlar gittikçe bizden uzaklaşacak diye… Hani bu hareketi Marvel ya da DC yapsa yine bir nebze anlayışla karşılayacağım. Fakat animasyon şirketlerinin, normal çekim olmadığından ve animatik çizimler üzerine çalıştıklarından dolayı daha çok zamana ihtiyaçları olduğunu bilsem de, bir sene içerisinde çıkardıkları filmlerin sayısı bir hayli az olduğundan dolayı bu konuda ayrı bir hassas olmalarını beklerdim. Bilmiyorum, belki de animasyonların beni çektiğindendir, emin değilim; ama bu ertelemeler gerçekten bir yerden sonra can sıkmaya başlıyor. On yıldan sonra gelen sequellar bile bir süre sonra yalama etkisi yarattı artık, gittikçe beklemeye programlanmış bir hayran kitlesi olarak kalıyoruz, gerçekten üzücü.

Haberin asıl odağı ve ertelenen biricik yapımı olan How to Train Your Dragon 3 için belirlenen kısa hikayeyi merak edenler için de hemen ekleyelim şuraya:

Hiccup’ın huzur içinde yaşayacaklarını hayal ettiği bir ejderha ütopyası vardır. Toothless’ın vahşi bir türdaşı Night Fury’yi alıp götürür ve tehlike burada baş gösterir. Problemin bu ejderhalar ütopyasına da sıçraması ve Hiccup’ın iktidarının teste tabi tutulması sonucunda, hem Toothless’ın hem de Hiccup’ın kendi türlerini kurtarmak adına çok önemli kararlar vermesi gerekecektir.

how_to_train_your_dragon_2-wallpaper-hd1

1 Mart 2019 olarak kararlaştırılan (son kez ertelenmiş hali olur bu umarız) How to Train Your Dragon 3 için sizin fikirleriniz neler? Ertelenen yapımlar ne ölçüde sizi sıkıyor? Belki de daha iyi bir iş gelecek diye heyecanlanıyorsunuzdur, ne dersiniz? Daha da önemlisi, How to Train Your Dragon serisinin yeni bir filminin geliyor oluşu konusunda görüşleriniz neler? Bu seri sizce gerçekten hak ettiği değeri görüyor mu? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.