Video oyunlarının fazla hype’lanması bir sorun. Bundan daha büyük sorun olan şey, bu hype’ı tartışmasız, sorgusuz ve sualsiz bir biçimde her E3 dönemi tekrar yiyen oyun basını, ve onların kesintisiz aktarımıyla hype’ı olduğu gibi içselleştiren oyuncu kitlesi elbette. Bunun üzerine çok kelime salladık burada, tekerrüre düşme niyetimiz yok. Biz sadece şu an, şuna şaşırıyoruz: Bunun bir denetime tabii olduğunu bilmiyorduk. Öyleymiş.

En azından dünyanın belirli bir yerinde öyleymiş. Vaat ettiklerini veremeyişiyle 2016’nın oyun defterinde kendisine özel bir yer tutacağı garanti olan No Man’s Sky için, Birleşik Krallık Reklamcılık Standartları Yönetimi kurumu bir soruşturma açmış. Tam da tahmin ettiğiniz sebepten, yani tüketicileri yanlış yönlendirmekten. Gelen şikayetler üzerine, ASA, Hello Games’ten bir savunma istemiş ve konu üzerine kendi araştırmalarını yürütmüş.

06 No Man's Sky

Tetkiki yapılan şey oyunun Steam sayfasında oyuncuların yanlış yönlendirilip yönlendirilmediği. Burada da baktıkları şey, elbette, daha somut şeyler olmuş. Yani grafikler beklenildiği gibi mi, Steam sayfasında gösterilen özellikler oyunda da bulunuyor mu; bu tip şeyler. Bunun için ASA yetkilileri Hello Games’ten Steam’e verdikleri dökümanları istemiş, ve oyunu kendileri oynamışlar. Bunun sonucunda da şu kararı almışlar: Oyunun Steam sayfasında gösterilen şeyler, az çok, oyunda da tekrar rahatlıkla yaratılabilacek şeyler. ASA, en nihayetinde, “oynanışın fiziksel bir biçimde reklamda gösterilenden farklılık göstermediği” kanaatine varmış.

Bu elbette “fazla hype” değil. ASA’nın görevi de ona bakmak değil. Olmamalı da zaten. Onların görevi sadece, “bu resim uzay savaşları gösteriyor, oyunda uzay savaşları yapılabiliyor, grafikler elde edilebilenden radikal derecede farklı değil ve evet, mor zürafalar var” cümlesinin kurulup kurulamadığına bakmak. Ötekisi pazarlamanın ince çizgisine geliyor. Sonuçta pazarlama kampanyaları oyunda neyin olmadığını söylemek zorunda değiller. Tek yükümlülükleri olanla ilgili yalan söylememek –ki No Man’s Sky’ın kampanyası bunu hiç yapmadı. Bize sadece olmayan şeyi söylemedi, yani heyecan, tempo, devinimli bir oynanış. Bu da Hello Games’e güveninizi azaltabilir, ama bir suç değil elbette. En azından ASA böyle düşünüyor. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.