Pulp Fiction – Surf Rider

https://www.youtube.com/watch?v=soH7t6Mal3A

Eğer yarın öbür gün açılış şarkıları diye bir liste yaparsak da başta Pulp Fiction yazılacak tahtaya. Dans sahneleri müzikleri dersek de, ara sahne müzikleri dersek de. Şahane müziklere sahip filmlerin listesini yaparsak da Tarantino’nun başyapıtından öteye bakmamız gerekmeyecek. Tepeden tırnağa unutulmaz melodilerle doluydu Pulp Fiction. Tepesi Misirlou’ydu, tırnağı da bu işte. Filmin size verdiği hislerin özetini yapmak zor bir şeydir bir kapanış şarkısı için. Surf Rider ise bunu çocuk oyuncağıymış gibi gösteriyordu.

 

Romeo + Juliet – Exit Music (For a Film)

Size samimi bir uyarı yapalım mı? Bugününüzü iyi geçirmek, huzurlu geçirmek gibi bir niyetiniz varsa atlayın bu maddeyi. Dinlemeyin. Bunu kolunda Radiohead dövmesi olan bir insan olarak söylüyorum. Hayatının en karanlık dönemlerinde kafasını Radiohead’e gömerek kurtulmuş bir insan olarak söylüyorum. Mahvedecek Exit Music sizi. Kafanızı bir yerin altına sokup, bir daha çıkmak istemeyeceksiniz. O yüzden, “ben bugün üzülmek istiyorum ulan” diyenler dinlesin. Geri kalanlarımız olarak, bir sonraki maddeye geçelim.

 

Slumdog Millionaire – Jai Ho

Çünkü bir sonraki şarkı da yukarıdakinin tam zıddı. Exit Music sizi mutsuzluğun tek çare olduğu bir kapana sıkıştırıyor ya? Jai Ho da alıyor sizi, kafanızı tutup mutlu olacaksın ulan diye hönkürüyor tam gücüyle. A.R. Rahman’ı bir anda uluslararası bir yıldız yapan şey iyi bir film müziği üretmiş olması değildi. Rahman bir anda bilinen bir isim oldu, çünkü başta Jai Ho olmak üzere filmin diğer tüm şarkıları resmen eseri unutturdular, önüne geçtiler, bambaşka bir şey oldular… O Saya’ya da selam çakalım yeri gelmişken…

 

The Breakfast Club – Don’t You (Forget About Me)

Bu film, ülkemizde çok fazla izlenmedi. Belki zaman, belki de konu itibariyle. Bilemiyorum. Ama yüzde yüz emin olduğum tek bir şey var. Filmi izlemiş olanlar listenin başından beri Don’t You (Forget About Me)‘nin çıkmasını bekliyorlardı. Bugün açın bakın, tüm dünyada bunun eklenmediği bir tane kapanış şarkısı listesi bile göremezsiniz. O derece vurucu ve unutulmazdır bu kapanış sahnesi. Tam bir 80’ler filmine, tam bir 80’ler şarkısıyla, tam bir 80’ler finali…

 

The Matrix – Wake Up

Kapanış şarkılarının kapanış şarkısı olma şerefine, alfabetik sıralamadan girdi ama; Wake Up’tan daha yaraşan bir şarkı olur muydu şüpheliyim. The Matrix bittiğinde, salondan ne ruh halinde çıktığınızı hatırlayın. İnsanın silah alıp Smith’lere karşı savaşası, Neo’nun emrinde Matrix’te at koşturası geliyordu. Filmin estetiği zerrelerimize işlemişti, güneş gözlüğü ve deri trençkotlar biriktirme dürtüsü hissediyorduk hepimiz. İşte bunların hepsi Wake Up’ın tartışması zor enerjisiyle mıhlanmıştı zihnimize. Belki de gelmiş geçmiş en başarılı kapanış şarkılarından biridir bu. Hani bittikten sonra size pencereyi kapattırmayan, salonu terk ettirmeyen türden. Bu noktada bir de bunun kardeşi Calm Like a Bomb’a selam çakmak da gerekir. Selam olsun sana Rage Against the Machine!

 

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

14 Comments

  • alp demirkabız Reply

   benim için o işin şahı AC2-Ezio’s family. vokal bayanin çığlığını violine bağladıkları yer her dinleyişimde tüylerimi diken diken ediyor

 1. “Mad World – Gary Jules 10 HOURS” dinlerken bunu görmek 🙂

  • iron man 3 için yapılmış ama anlamadığım filmde kullanılmamış olan image dragons ready aim fire unutma 😀

  • alp demirkabız Reply

   o şarkı film için bestelenmişti galiba. denildiği gibi o başka bir yazının konusu 🙂

 2. Bourne serisinden Moby – Extreme Ways de bu listeye pek yakışır. Tabi Ultimatum’un sonundaki pek de hoş olmayan remix’i değil, şarkının aslı.

 3. sessizce34 Reply

  kelebek etkisi 1 in müziği tek geçerim. oasis stop crying your heart out

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.