Sonunda yeni bir Assassin’s Creed oyunu daha. Nasıl, yeteri kadar yapmacık oldu mu? Size de Assassin’s Creed eskisi kadar heyecanlandırmıyor gibi gelmiyor mu? Seriyi en başından beri oynayan ve çok seven biri olarak, uzun zamandır yeni çıkan oyunlara karşı heyecanımı yitirmiş durumdayım. Daha doğrusu öyleydim. Ta ki Odyssey çıkıncaya kadar. Odyssey çıktı, oynadım ve bir de ne göreyim? Oynadığım oyun artık tam anlamıyla bir Assassin’s Creed değildi ama bundan çok keyif almıştım. İşte şimdi de Odyssey’in bıraktığı yerden Valhalla devam edecek.

Viking döneminde geçeceği zaten söylentiler arasındaydı ve evet, karşımızda viking temasına sahip bir adet “Assassin’s Creed Valhalla”mız var. Geçtiğimiz gün, muhteşem dijital sanatçı BossLogic tarafından canlı yayında yapılan bir çizimle oyunumuz ayyuka çıktı. Açıkçası dümdüz fragmanlar yayınlamak yerine böyle bir yöntem ile oyunun ilk resmi görsel materyalini oyunculara sunmaları beni şaşırttı. Bu nedenle Ubisoft’u takdir ettim. Sonrasında da bir fragman kucağımıza düştü ki, klasik bir Assassin’s Creed fragmanı tadındaydı ve nedense bana Unity’i hatırlattı. Oldukça gaz, bir iki “Bu da nesi?” ya da “Bak bu güzelmiş!” dedirtecek sahne ve tabii bir de efsanevi hidden blade. Ne dediniz? Evet doğru, bir süredir böyle şak diye gözümüze sokulmayan bir şeydi bu.

Daha önce ne Origins ne de Odyssey fragmanlarında görmediğimiz bu hidden blade, nasıl oldu da karizmatik Viking liderimizin eline geçti? Tam bir merak unsuru doğrusu. Üstelik artık hidden blade değil de ayan beyan ortada blade olmuş sanki. Malum bıçak kolun arka tarafında değil, doğrudan elin üstünde kendine yer edinmiş. O bıçak nasıl ortaya çıktı? O bıçağı sana kim verdi? Neden elinin üstüne yerleştirildi? Gizemli kapüşonlu dede efendi kimin nesi? Altair mi ya da Ezio mu, yoksa gerçekten Odin mi? İşte tüm bunlar merak konusu. Artık oyun bu yıl sonunda çıkınca bütün bunların cevabını öğreneceğiz.

Tabii oyuncuların şimdiden oyunun dövüş mekanikleri ve genel oynanışına dair konuşmaya başlamış durumda. Fragmanda da gördüğümüz gibi balta firlatabilecek miyiz? BossLogic’in çizdiği görselde de öne çıkan ve benim şahsen daha konulduğu ilk oyun olan Assassin’s Creed III’den beri çok keyif alamadığım gemi savaşları oyunda nasıl işlenecek? Vikingler gibi hunharca savaşlar, meydan muharebeleri olacak mı? Viking gibi savaş, Viking gibi yaşa diye vurguladıkları kadar Viking olabilecek miyiz? Kabilenin reisi olduğumuza göre savaş yönetimi olacak mı? Göreceğiz doğrusu.

Açıkçası oyun duyurulana kadar çok da öyle hype trenlerine binmemiştim. Oyunla ilgili her şey duyurulduğunda ise, mitolojilere özellikle İskandinav mitolojisine ilgili olduğumdan dolayı Valhalla ismini telaffuz edince bile tüylerim ürperiyor. Hatta içimdeki ateş biraz daha canlansın diye hemen gidip İskandinav mitolojisi temalı çalma listemi dinlemeye başladım. İskandinav ruhunu yaşamak, bir viking gibi savaşmak kulağa oldukça heyecan verici geliyor. Çünkü viking demek, şimdiye kadar bir Assassin’s Creed oyununda görebileceğimiz en canlı ve salyalı savaş mekanikleri demek. Hatta biraz God of War’a benzese hiç fena olmaz. Zaten şimdiden God of War ile kıyaslamalar başladı bile.

Ayrıca farkında mısınız bilmiyorum ama Assassin’s Creed, hiçbir oyunun sahip olmadığı bir lükse sahip. İstediği temayı, istediği tarihi dönemi seçebiliyor. Başka bir oyun serisine uygulasanız sırıtabilir ama Assassin’s Creed’e çok yakışıyor. Viking temalı Assassin’s Creed’de de yüce Odin yolumuzu aydınlatsın, Valhalla salonunda zafer sesleri yükselsin! Siz viking temalı Assassin’s Creed Valhalla hakkında ne düşünüyorsunuz?

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

2 Comments

  1. Furkan Tut Reply

    Şu İskandinav temalı playlistini bizimle de paylaşır mısın?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.