Gezi’yi sevme sebeplerimizden belki de en önemlisi, Thrawn’ı alıntılamak gerekirse, ne kadar “sanatsalca yapılmış” olduğu gerçeğiydi. Bir anda uykuda duran Türkiye gençleri uyanıp, kendini yaratıcı bir biçimde ifade etmeye başladı sanki. Bu uyanıştan o kadar fazla yaratıcı tweet çıktı ki, alt alta eklesek ülkenin gördüğü en güzel şiir yazılırdı. Duvarlara öyle güzel yazılar yazıldı, öyle güzel çizimler yapıldı ki; bir kitapta toplasak destan olurdu. Bir de müzikler yapıldı tabii. Bazıları Gezi için yazılmış, bazıları Gezi’den önce yapılmış olmasına rağmen artık ayrılamayacak bir biçimde o uyanışla özdeşleşmiş bir sürü şarkı vardı. Bir bölümünü burada topladık. Uyandığımız günün şerefine.

Yazarımız Ali Halit Diker’de şöyle anlatmış Gezi-Müzik ilişkisini, kendi kelimeleriyle. “Görsel sanatlarda daha fazla karşılaşmakla beraber kitleleri etkileyen toplumsal olaylar her zaman sanatsal üretim potansiyeli dinamitinin fitilini ateşler. Belki “en yaratıcı” değil ama “en anlamlı” sanat eseri de bu dinamitin patlamasıyla oluşur. Gezi’de de benzeri bir durum yaşadık. Özellikle mizah alanında. Öte yandan Duman’dan uluslararası ödülleriyle Türkiye’yi başarıyla temsil eden Boğaziçi Caz Korosu’na, mainstream veya alternatif/underground veya tamamen bireysel girimşimler toplumu ve Türkiye siyasetinin son bir yılını en derinden etkileyen isyanın melodisi, tabiri caizse “soundtrack”i oldular.”

Aynen öyle.

Buyurun.

 

Duman – Eyvallah

 

Boğaziçi Caz Korosu – Çapulcu Musun Vay Vay

 

Direniş Korosu – Duyuyor Musun Bizi?

http://www.youtube.com/watch?v=mc1iwyNKrTI

 

Kardeş Türküler – Tencere Tava Havası

http://www.youtube.com/watch?v=NxA7cIv5mcY

 

Bedük – It’s A Riot

 

Educatedear – Uzun Adam (Remix)

 

Nazan Öncel & Çapulcu Orkestrası – Güya

 

Marsis – Oy Oy Recebum

http://www.youtube.com/watch?v=P5rn7U5-tQo

 

ODTÜ KTMT – Toma’dan Su Atarlar

 

Cemiyette Pişiyorum – Bulldozer (POMA)

 

Bonus: Bandista – Haydi Barikata

Ölüm ve acı beklese de bizleri
Onları yenmek için yürümeliyiz ve
En değerli varlığımız özgürlük
Cesaret ve inançla savunmalıyız”

 

SüperBonus: Cem Karaca – Ceviz Ağacı

http://www.youtube.com/watch?v=CnyXsk2vWWI

“Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda,
Ne sen bunun farkındasın
Ne de polis farkında.”

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.