Bu listedeki şarkılar Geek-Müzik İlişkisi II: Geek Esintili 11 Şarkı başlıklı listedekinden biraz farklı. Diğer listedeki şarkılar cover, şarkının bir kısmında belirli bir popüler kültür göndermeleri bulunan ya da popüler kültürden esinlenerek şarkıların içinde kullanılmış bölümlerin bulunduğu vb. parçalardan oluşuyordu. Bu listede ise doğrudan film, dizi veya gerçek kişilerin ses kayıtlarından oluşturulan ‘sample‘larının kullanıldığı 6 şarkı paylaşacağım. Bu tür şarkılardan da en fazla aklıma kazınanlar hep metalmiş. Tarzı da bu nedenle metal ile sınırlandırdım. Zorunda kaldım.

1. Iron Maiden – The Prisoner

Listeye bir efsane ile başlıyoruz. Iron Maiden sevenlerin büyük kısmının Iron Maiden’ın en iyi albümü olduğu konusunda mutabakata varacağından emin olduğum The Number of the Beast albümündeki The Prisoner, 1960’larda başlayan İngiliz bilimkurgu dizisiyle aynı ismi taşıyor. Ayrıca şarkının girişindeki konuşma da doğrudan diziden alıntı.

http://www.youtube.com/watch?v=XQraxqfL8SI

BONUS:

 

2. Maybeshewill – Not for Want of Trying

İngiliz Maybeshewill daha önce Türkiye’ye gelip, Peyote’de konser de vermişti. Metal’den ziyade “post-rock” ile “post-metal” arasında bir tarzları var. Not for Want of Trying, grubun 2008’de çıkardığı ilk LP’sinin adı. Albümle aynı ismi taşıyan şarkı da hem albümün en iyi şarkısı hem de 1976 yapımı efsane film The Network‘ün “I want you to get mad” sahnesinden bir alıntıya sahip. Şarkının benim için ayrı bir önemi daha var. The Network’ü, bu şarkıdaki bölümü duymadan önce bilmiyordum. Şarkı, The Network gibi muhteşem bir filmi de izlememe vesile oldu.

 

3. Crippled Black Phoenix – Time of Yer Life / Born for Nothing / Paranoid Arm of Narcoleptic Empire

CBP’nin, kendi gibi adı da uzun olan bu şarkısının başındaki motive ediciyi konuşmayı yapan kişi efsane stuntman Evel Knievel.

 

4. Paradise Lost – Forever Failure

Adalı gotik metal devi Paradise Lost da, şahsen en iyi albümleri olduğunu düşündüğüm Draconian Times‘daki Forever Failure parçasında “ünlü seri katil”(!) Charles Manson‘ın ses kaydına yer vermiş.

 

5. Novembre – Love Story

İtalyan doom/gotik metal grubu Novembre, tutkulu bir aşk hikayesini anlatan Love Story’nin son birkaç saniyesini Kieslowski‘nin meşhur üçlemesinden Mavi‘nin ana temasının piyano versiyonuna ayırmış.

BONUS:

 

6. Kataklysm – Ambassador of Pain

Listenin en sert grubu Kanadalı Kataklysm. Şarkının başında duyulan ses rahmetli Paul Newman‘a ait. Klibin alındığı film ise Tom Hanks’in başrolünde oynadığı Road to Perdition. Bu şarkı ve filmin hayatımdaki izdüşümü de Not for Want of Trying ve The Network’teki ile aynı.

http://www.youtube.com/watch?v=ETwEBs0VfkQ

BONUS:

Author

yazar, editör, biraz müzisyen, olduğu kadar aktivist, açık kültür/açık toplum savunucusu. "tuvalette ne yaptığımızı herkes biliyor ama kimse görmüyor. anlatım da böyle bir şey: ne olduğu değil, nasıl olduğu önemlidir." @mentulaetauri

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.