Benim zerre anlamlandıramadığım bir şekilde, Star Wars hayranlarının, hatta iyice anlamlandırması zor olarak yaşı tutmayanların dahi en çok istediği şeylerden biri, orijinal Star Wars üçlemesinin, George Lucas’ın sonraki 1997, 2004 ve 2011 yılında yaptığı değişikliklerden arınmış, saf hâlleriyle tekrar vizyona sürülmesi. Bu konuda dişin kovuğunu doldurmayacak meseleler, hayat memat hâlini alıyorlar sevenlerine dokunduğunuzda. Han önce vurdu, arkada o kadar yıldız yoktu, o Stormtrooper orada ne yapıyordu…

Star-Wars2

Yalnız ortada şöyle bir sorun var. Birincisi, George Lucas yıllarca zaten böyle bir işe kalkışmaya niyetli değildi. Adam daimi olarak orijinal Star Wars filmlerinin kendi vizyonunu yansıtmadığını, teknik yetersizlikler dolayısıyla ortaya çıkmış hâllerinden ibaret olduğunu savundu durdu. Disney Star Wars’ı alınca da hayranlar artık Lucas’ın inadından kurtulduk diye sevindiler, ama bu sefer de ortaya hak mücadeleleri girdi.

Şöyle, Star Wars’ın hakları, döneminde filmi dağıtan 20th Century Fox Lucas’ın vizyonuna güvenmediği için Fox’un elinde değil. Lucas’ın elindeydi. Yalnız filmin kendisi, bizzat Fox’un alanına düşüyor. Ve o zamandan yaptıkları anlaşma, özellikle A New Hope için, “sonsuza kadar dağıtım hakları Fox’undur” ibaresini içeriyor. Dolayısıyla Disney de kalkışamıyor eski filmleri olduğu gibi piyasaya sürmeye. En azından, biz öyle biliyorduk.

01 Star Wars

Yönetmen John Landis, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir söyleşide hayranlara “George Lucas’dan duyduğum kadarıyla orijinal üçlemenin asıl hâli piyasaya sürülecek” diye bir hayırlı haber verdi. Tabii sevinmeye başlamadan önce, bazı şeylerin netleşmesi gerek. Birincisi, Lucas artık bu konularda yetkili bir abi değil. Laf olsun diye mi söyledi, neye dayanarak konuştu, bilmiyoruz. İkincisi, Disney ve Fox, bu kadar kanlı bıçaklı bir hâldelerken Star Wars için nasıl masaya oturdular, anlaşma sağladılar? O da muamma. Biz şimdilik sevinmeye başlamadan önce –ki zaten niye seviniyoruz- bir resmi açıklama bekleyelim. Hayırlısı diyelim o dakiakya kadar da…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.