88. Akademi Ödülleri resmen sahiplerini buldu. Gecenin bazı öne çıkan noktaları çok barizdi, örneğin Chris Rock’ın baya herkesi rahatsız etmek için sahneye çıkmış olması; bunu da takdire şayan bir şekilde başarması; sonradan çok konuşulacak şeylerden biriydi. Ama ondan da ziyade, biraz iade-i itibar senesi oldu. Ennio Morricone En İyi Müzik ödülünü aldı, Leonardo DiCaprio en sonunda o ödülü eve götürdü. Ve bizim de favori filmimiz olan Mad Max: Fury Road, toplamda 6 ödülle gecenin en büyük kazananı oldu.

Açıkçası bu sene en az tedarikli Oscar girişi yaptığım sene oldu; o yüzden En İyi Film adaylarının pek çoğunu izleyememekten yakınıyordum. Çünkü ortada çıkan şeye çok da fikir belirtemeyecektim nihayetinde, endişem oydu. Boşa çıktı. Zira gecenin büyük ödülünü alan Spotlight, samimiyetle söylüyorum –ki daha önce de dile getirdik, tüm aday filmler arasında en durağanıydı. Akademi’nin mevzuyu bölüp, Yönetmen ödülünü başka, Film ödülünü başka vermeye kadar işi uzatarak bunu yapmış olmaları da ayrı bir mesele gerçekten. Newsroom bölümü gibi bir şeydi Spotlight yahu, neden yani? Çok acayip.

Onun dışında, yine az ama öz çalıştığımız yerlerden biri olan kategori de En İyi Yardımcı Aktör kategorisi oldu. Orada favori Sylvester Stallone‘du, en azından kendisinin kariyerine böyle bir son alkış tutulacağı inancı vardı herkeste. Ama bizce ödül, haklı bir şekilde inanılmaz sade ve etkileyici performansıyla Bridge of Spies‘da bizi büyüleyen Mark Rylance’a gitti. Anasının ak sütü gibi helaldir. Onun haricinde Brie Larson’ın alacağı zaten bekleniyordu, Alicia Vikander bir çıt sürpriz oldu. Baya ilginç bir Oscar’dı yani. Aşağıya kazananları yazdık. Sizce kimin rızkı yendi, kim haklıydı, kim haksızdı? Yorumlara yazın!

88_tc_0416a

En İyi Görsel Efekt – Ex Machina

En İyi Kurgu – Mad Max: Fury Road

En İyi Kostüm Tasarımı – Mad Max: Fury Road

En İyi Makyaj ve Saç – Mad Max: Fury Road

En İyi Sinematografi – The Revenant

En İyi Sanat Yönetimi – Mad Max: Fury Road

En İyi Ses Miksajı – Mad Max: Fury Road

En İyi Ses Kurgusu – Mad Max: Fury Road

En İyi Özgün Şarkı – Spectre, “Writing’s on the Wall”

En İyi Özgün Müzik – The Hateful Eight, Ennio Morricone

En İyi Kısa Animasyon – Bear Story

En İyi Kısa Film ­ – Stutterer

En İyi Kısa Belgesel – A Girl in the River

En İyi Belgesel – Amy

En İyi Yabancı Film – Son of Saul (Macaristan)

En İyi Animasyon – Inside Out

En İyi Uyarlama Senaryo – The Big Short

En İyi Özgün Senaryo – Spotlight

En İyi Yardımcı Aktris – Alicia Vikander, The Danish Girl

En İyi Yardımcı Aktör ­– Mark Rylance, Bridge of Spies

En İyi Aktris – Brie Larson, Room

En İyi Aktör – LEONARDO DICAPRIO ULAN!

En İyi Yönetmen – Alejandro Inarritu, The Revenant

En İyi Film – Spotlight

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.